• Nightcrawler

    Nightcrawler

    Jake Gyllenhaal has defininitly done it again in terms of giving the most underrated performance of the year.....like seriously, he's only ever got an Oscar nomination for broke back mountain?! Come on!

    Lou Bloom is a mystery of a man, in the search of wealth and happiness. When he discovers the world of crime journalism. Lou goes to extraordinary measures to capture the perfect story

    Gyllenhaal seems to live and breathe enthusiastic insomniac Lou Bloom as he takes an unconventional…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    This ain't smooth jazz! Damien Chazelle brings a furious clash of blood soaked drumming, sadistic leadership and a young impressionable mind berated into a seeming less fruitless battle to be number one.

    Whiplash's non stop momentum is driven by its two stars, Miles Teller as the slightly odd ambitious nobody intent on being the next Buddy Rich and J.K Simmons as the bullying conducted of the best student jazz band in America. Both actors show the intensity of men driven…

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

    A chaotic gore fest featuring fine suits, manly gadgets, hard alcohol at all times of the day and everything that it means to be a British gentleman spy. Chuck in the manic energy that director Matthew Vaughn infused into the cult hit Kick Ass and you get both a celebration and a lampoon of the cheesy spy movies that modern cinema is sorely missing.

    Colin Firth leads a suave cast of predominantly male actors in this loose adaption of the…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    Fincher and Flynn, masters of the thriller....feels good to say that for the first time of hopefully many in what seems to be the beginning of a long and prosperous partnership between the dark twisted author and the thrilling master director. What the two have done here is taken Flynn's already amazing novel and given it sinister life on the big screen as the disappearance of "Amazing Amy Elliot" and the unreliable perspective we get from her suspicious husband Nick…

  • Chef

    Chef

    ★★★★

    A hilarious and mouth watering offering from Jon Faverau. The fact that I couldn't hear most of the film over my belly growling is a testament to the cooking lesson, Faverau got before making this movie. The plot is surprisingly good as well being more than "that cooking movie" it weaves in a broken family, an old man lost in new technology and most importantly at the centre of it a beaten chef looking for redemption.

    With a great ensemble…

  • The Expendables 3

    The Expendables 3

    ★★½

    Like the previous 2 expendables movies, this is enjoyable...nothing more nothing less, it's made with the sole purpose of allowing you to spend two and a half mildly entertaining hours watching pumped up pensioners spew out nonsense one liners while firing more bullets between them in 30 minutes, than an entire army in a war. This movie reunites the like of Stallone, Scwarchengger, lundgren and Statham while introduces new past it action heroes, Banderas, Ford and Snipes to the roster…

  • Dawn of the Planet of the Apes

    Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

    Fighting its way against a Summer full of sequels, remakes and reboots, Dawn of the Planet of the Apes keeps the franchise fresh, 40 years after the originals release. Breathing new life into the concept that man as a species is evil manifested, "Dawn" follows one moral conscious amongst many as he attempts to achieve peace between the dominant apes and the surviving humans of San Francisco. Bringing back many familiar apes such as Caesar, Koba and Maurice this movie…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

    Delivering a much needed rocket fuelled kick up the arse to the dying sci-fi genre, Marvel's cosmic smash hit Guardians of the Galaxy bands together an intergalactic misfit team of little known heroes/anti heroes giving the dwindling Summer box office the action packed oddity of laughs, bizarre characters and awesome 80's hits it so dearly needed.

    Following the adventures of kidnapped space pirate Peter Quill, otherwise known as Star Lord the breathless plot takes us to psychedelic new reaches of…

  • Frank

    Frank

    ★★★★

    Giving a power house performance, Michael Fassbender steals the limelight, with a simple shrug of his shoulders or a muffled gravelly rasp through the paper-mache head made famous by the fictional character Frank Sidebottom, which in terms of tone and personality is in no way connected to this eerie black comedy.

    Many may make the mistake when seeing a brief trailer or a striking poster of Fassbender spouting the strange painted face in thinking it's a bloody musical farce. The…

  • The Italian Job

    The Italian Job

    ★★★½

    Nobody can pull of a robbery under the nose of the mafia with as much style as this cockney gent. This British classic, while parts may seem a little dated and silly now, still holds up as a testament to British film and contains one of the cleverest car chases ever seen.

    Mixing the luxurious British hotel rooms with the rolling Italian hills this film boasts a delightful range, adding to the exciting adventure that Charlie (Michael Caine) and his…

  • The Inbetweeners Movie

    The Inbetweeners Movie

    ★★★

    Felling like a glorified extension of the E4 series, the Inbetweeners movie takes the four...rather unique group of sexually frustrated oddballs and chucks them way out of their depth by placing the quirky super awkward action in the middle of the rather anarchist, no rules society of Malia. There are enough recurring jokes here to make fans of the series raise and obligatory smile and enough new gags to make it fresh enough to stand alone as a fun waste…

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★★

    Al Pacino as usual demonstrates the true art of method acting as he takes the centre stage in Sidney Lumet's adaption of the true events that took place when Vietnam veteran, Sonny Wortzik held the Chase Manhattan Bank in simple snatch and grab turned full scale siege during a stifling hot afternoon, much to the amazement of the NYPD, the frustration of the FBI and the amusement of the general public who pounced on the charismatic young men, dissecting his…