RSS feed for dunya.
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

    One word: Disappointing. 

    I could hardly follow the plot I felt like I was on drugs.

  • The Lake House

    The Lake House

    ★★★★★

    The most underrated romance movie. Find me something more perfect. The concept of living two years apart and having to wait until the time is right (literally) to be together is so utterly romantic. 

    Plus Keanu Reeves and Sandra Bullock are FINE as hell in this. Oof.

  • Knock Knock

    Knock Knock

    ★★★

    John Wick would've shut these bitches down real quick.

  • Always Be My Maybe

    Always Be My Maybe

    ★★★

    Just between this, John Wick and his comments about being "lonely", I have NO IDEA how Keanu's still single.

  • Pride and Prejudice

    Pride and Prejudice

    ★★★★★

    Just had my Colin Firth fix. I swear this happens every year. MR DARCY ;(

  • Ali's Wedding

    Ali's Wedding

    ★★★★

    I have never seen a more Australian movie in my life. 

    More of this please.

  • Big Big World

    Big Big World

    ★★★★

    mfw my name is in the title o.O

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★

    Honourable mentions: Ray Ramano is thicc af

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    Jon Hamm is everything in this movie.

  • The Thin Blue Line

    The Thin Blue Line

    ★★★★★

    It would be almost humorous how wrong the police got this case... if you know lives weren't at stake...

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    Airplane movie no. 8

    I haven't watched this film since I was 13. I was in love with it. I'm 20 now and I'm still in love with it. 

    The soundtrack. The style. The pacing. The narration. The casting. Not just Joseph Gordon-Levitt as the perfectly imperfect guy or Zooey Deschanel as the imperfectly perfect girl. But even Geoffery Arend and Matthew Grey Gubler as the friends and Chloe Grace Moretz as the kid-sister just fit effortlessly into their roles. 

    But most of all I love it's simplicity.

  • Girl Asleep

    Girl Asleep

    ★★★★

    Airplane movie no. 7

    Watching this on my flight back to Australia has totally adjusted me back into our beautifully unique way of life. 

    More Aussie films pls and thank you. <3