• Books of Blood

    Books of Blood

    ★★

    Oh this was real dumb.

  • Road House

    Road House

    ★★★★

    Pain don't hurt.

  • Disturbing Behavior

    Disturbing Behavior

    ★★★

    Give me more William Sadler and more Bruce Greenwood as a bad guy.

  • Pacific Heights

    Pacific Heights

    ★★½

    Holy shit, Matthew Modine plays a real asshole here, and he's not even the bad guy.

  • Basic

    Basic

    ★★★½

    I think I enjoy this far more than I should, but, whatever. It's got the dude from WINGS in it.

  • Class Action Park

    Class Action Park

    ★★★★

    What a bunch of wild and crazy kids!

  • John Lewis: Good Trouble

    John Lewis: Good Trouble

    ★★★★

    John Lewis is the personification of what it means to stay true to your cause. It's made clear here how little wavering he's done from his beliefs over his momentous life.

    While I can understand a lack of depth and exploration into his upbringing I would have loved to learn more in the feature about his relationship with Julian Bond. But then again, this story served as a catalyst for me to dig more into that myself.

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★★½

    Yeah I think this is my favorite movie with the original crew.

  • Tread

    Tread

    ★★★½

    This guy was crazy.

  • Mucho Mucho Amor

    Mucho Mucho Amor

    ★★★★

    Hard not to enjoy learning the story of Walter's life. Mucho mucho amor!

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★★★

    I enjoy this more than a lot of people do. But I do take issue that Cumberbatch spends 10 minutes giving a full explaination for character motivations that otherwise are never touched on.

  • Red Dawn

    Red Dawn

    ★★★

    I always enjoyed the original Red Dawn but felt it was about 30 minutes too long. They fixed that with this one but didn't really run with the insanity of invading forces. Meh.