Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★★½

  • Welcome to Leith

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Life Itself

    ★★★★★

  • Nobody's Fool

    ★★★★★

  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Jan 1

Most Watched

Interstellar

twice

They Live

twice

The Thing

twice

Last Film

The Loft

Oct 25

Genres, Countries & Languages

Thriller
43 films
Action
38 films
Drama
35 films
Adventure
33 films
Sci Fi
28 films
Comedy
26 films
Horror
21 films
Crime
17 films
Mystery
9 films
Fantasy
7 films
USA
93 films
UK
8 films
Australia
6 films
Germany
6 films
Canada
3 films
New Zealand
3 films
France
3 films
Ireland
1 film
Mauritania
1 film
English
98 films
German
9 films
Spanish
6 films
French
6 films
Russian
5 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Norwegian
2 films
Czech
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Dustin’s most liked review

Jurassic World

★★★★

If Jurassic World has one thing counting against it, it's that it's a little too self-aware. If Jurassic World has one thing counting for it, it's that it's totally self-aware.

Look, I'll be honest. Jurassic Park holds a very special place in my heart. I was five when I saw…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

I, Frankenstein
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Summit
Average weighted rating:

3.3

Films Dustin watched in 2015

  • The Loft
  • Bridge of Spies
  • Crimson Peak
  • Back to the Future Part II
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Vampires
  • Mississippi Grind
  • The Martian
  • The Pact
  • Welcome to Leith
  • Jaws
  • Holes
  • 7 Chinese Brothers
  • The Core
  • The Monster Squad
  • Little Giants
  • Bruce Almighty
  • Field of Dreams
  • Heavyweights
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Interstellar
  • A History of Violence
  • Wet Hot American Summer
  • The Gift
  • Faults
  • Daylight
  • Apollo 13
  • Shanghai Noon
  • The Cabin in the Woods
  • They Live
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Thing
  • They Live
  • Ant-Man
  • Resolution
  • The Expendables 3
  • Dutch
  • Terminator Genisys
  • Spy
  • It Follows
  • Jurassic World
  • The Great Escape
  • Tomorrowland
  • Saving Private Ryan
  • Poltergeist
  • Lawless
  • The Patriot
  • Nobody's Fool
  • Mad Max: Fury Road
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • The Summit
  • Ex Machina
  • Rush Hour
  • National Treasure
  • Avengers: Age of Ultron
  • Timbuktu
  • World War Z
  • Furious 7
  • Life Itself
  • The Punisher
  • Men in Black 3
  • Space Cowboys
  • Get the Gringo
  • What We Do in the Shadows
  • Casino Jack
  • Billy Madison
  • Deep Blue Sea
  • Alien³
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Housebound
  • Run All Night
  • A Walk Among the Tombstones
  • John Wick
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Blood Ties
  • Interstellar
  • The Man in the Iron Mask
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Thing
  • Total Recall
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Starship Troopers
  • Law Abiding Citizen
  • The Lego Movie
  • Out of Time
  • A Million Ways to Die in the West
  • The Equalizer
  • Jeepers Creepers 2
  • The Bank Job
  • Inherent Vice
  • Jeepers Creepers
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • I, Frankenstein
  • Cast Away
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

World Map

Highly rated films Dustin is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room
  • Ivy

Highly rated with Dustin’s friends Patron

  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Matrix
  • Gone Girl
  • Jaws
  • The Shining
  • Whiplash
  • Back to the Future
  • The Empire Strikes Back
  • Jurassic Park
  • Aliens
  • The Terminator
  • Carol
  • Mad Max: Fury Road
  • Home Alone
  • The Look of Silence
  • Life Itself
  • Boyhood
  • Inside Out
  • The Guest
  • Star Wars
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Casino Royale
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Room
  • The Hateful Eight
  • Sicario
  • Ex Machina
  • Creed
  • A Christmas Story
  • Foxcatcher
  • Commando
  • The Avengers
  • Inglourious Basterds
  • Song of the Sea
  • Interstellar
  • Selma
  • Guardians of the Galaxy
  • The Lobster
  • Nightcrawler
  • Captain America: The Winter Soldier
  • It Follows
  • Shaun the Sheep Movie
  • Gremlins
  • Iron Man
  • The Final Girls
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Bridge of Spies
  • The Duke of Burgundy
  • The End of the Tour
  • Big Hero 6
  • Beasts of No Nation
  • Pitch Perfect
  • The Martian
  • Mad Max 2
  • Back to the Future Part II
  • Steve Jobs
  • The Walk
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Return of the Jedi

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more