2016

Dustin Zick Dustin Zick’s year in review

Dustin’s highest rated films

  • Gangs of New York

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Santa Clause

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Chaos on the Bridge

    ★★★★½

  • Weiner

    ★★★★

  • The Equalizer

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • World War Z

    ★★★★

  • Silent Hill

    ★★★★

  • The Accountant

    ★★★★

  • Election

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Beware the Slenderman

Sep 25

Last Film

Executive Decision

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Thriller
17 films
Drama
16 films
Action
14 films
Sci Fi
12 films
Horror
9 films
Crime
9 films
Adventure
9 films
Comedy
8 films
Mystery
6 films
Fantasy
4 films
USA
42 films
Canada
8 films
UK
4 films
Germany
3 films
Australia
1 film
Ireland
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
Malta
1 film
India
1 film
English
45 films
Chinese
5 films
Russian
4 films
German
3 films
Latin
1 film
Polish
1 film
Romanian
1 film
Cantonese
1 film
Spanish
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 12

Watchlist

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Second Chance Dogs
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • Executive Decision
  • Gangs of New York
  • The Magnificent Seven
  • Second Chance Dogs
  • Rush Hour 2
  • Weiner
  • Quiz Show
  • Die Hard
  • Suicide Squad
  • The Equalizer
  • Prison
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Santa Clause
  • Bridge of Spies
  • Guardians of the Galaxy
  • Spectral
  • Star Trek Beyond
  • Final Flesh
  • Side Effects
  • The Room
  • Santa's Slay
  • London Has Fallen
  • Saw VI
  • World War Z
  • Thirteen Days
  • Heavyweights
  • Snake Eyes
  • Arrival
  • The Martian
  • Spotlight
  • Sleepy Hollow
  • Stripped
  • Chaos on the Bridge
  • Now You See Me 2
  • The Accountant
  • My Fellow Americans
  • Silent Hill
  • The Faculty
  • Clown
  • Election
  • ARQ
  • Sacrifice
  • Norman Lear: Just Another Version of You
  • Captain America: Civil War
  • Beware the Slenderman

Highly rated films Dustin missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Your Name.
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more