Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Que Viva Mexico!

Que Viva Mexico!

1979
×
Read the review Edit this entry  
11
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Edit this entry  
10
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
Read the review Edit this entry  
09
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
08
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
08
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
08
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
07
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Spider

Spider

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Walkabout

Walkabout

1971
×
Edit this entry  
31
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roman Legion-Hare

Roman Legion-Hare

1955
×
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★½
Edit this entry  
15
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry