• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Joker

  • First Cow

    ★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • The Burial of Kojo

    ★★

  • Green Book

    ★★½

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Burning

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Cold War

    ★★

  • Support the Girls

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Game Night

    ★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Private Life

    ★★

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Coco

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Darkest Hour

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Zama

    ★★½

  • The Shape of Water

    ★★

  • Logan Lucky

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★