Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Beatles: The First U.S. Visit

The Beatles: The First U.S. Visit

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clash of the Wolves

Clash of the Wolves

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rock Rock Rock!

Rock Rock Rock!

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaa

Nausicaa

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Women Are Naturally Creative: Agnès Varda

Women Are Naturally Creative: Agnès Varda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Ol' Freda

Good Ol' Freda

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gretchen the Greenhorn

Gretchen the Greenhorn

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invaders

The Invaders

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Él

Él

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry