RSS feed for Nathan
Sort by

Nathan has logged 136 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lucky Star

Lucky Star

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Control

Control

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The River

The River

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lazybones

Lazybones

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
City Girl

City Girl

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Girl

Bad Girl

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Witness

Witness

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Places in the Heart

Places in the Heart

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Missing

Missing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
Read the review Edit this entry  
17
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Julia

Julia

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Fog

In the Fog

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gloria

Gloria

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Read the review Edit this entry