RSS feed for Nathan

Nathan has logged 228 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bugs Bunny: Superstar

Bugs Bunny: Superstar

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lore

Lore

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Genuine

Genuine

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Jour se Lève

Le Jour se Lève

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Women

The Women

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snow White

Snow White

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In a World...

In a World...

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry