RSS feed for Nathan
Sort by

Nathan has logged 152 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trader Horn

Trader Horn

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Footnote

Footnote

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
State Fair

State Fair

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Coins in the Fountain

Three Coins in the Fountain

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry