Sort by

Nathan has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Barretts of Wimpole Street

The Barretts of Wimpole Street

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kings Row

Kings Row

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Help!

Help!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Smart Girls

Three Smart Girls

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
America America

America America

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Picnic

Picnic

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry