Sort by

Nathan has logged 207 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Golden Earrings

Golden Earrings

1947
×
Read the review Edit this entry  
06
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Flame of New Orleans

The Flame of New Orleans

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Naughty Marietta

Naughty Marietta

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Backbeat

Backbeat

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alfie

Alfie

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beatlemania

Beatlemania

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
It Couldn't Happen Here

It Couldn't Happen Here

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Merry Jail

The Merry Jail

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birth of the Beatles

The Birth of the Beatles

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry