Highest rated films

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Sleeper

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • History of the World: Part I

    ★★★★

  • A Brief History of Time

    ★★★★

  • The Mouse That Roared

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★½

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • The Adventures of Baron Munchausen

    ★★★½

  • Gallipoli

    ★★★½

  • The Man with Two Brains

    ★★★½

  • Silent Movie

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★

  • Tron

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Aladdin

Jan 1

Last Film

Prancer

Dec 1

Genres, countries & languages

Comedy
44 films
Family
19 films
Adventure
15 films
Sci Fi
13 films
Drama
12 films
Fantasy
12 films
Romance
10 films
Action
8 films
Crime
8 films
Music
6 films
USA
56 films
UK
11 films
Australia
3 films
Italy
2 films
Germany
1 film
Japan
1 film
Spain
1 film
France
1 film
Canada
1 film
English
62 films
Spanish
6 films
French
5 films
German
3 films
Polish
2 films
Italian
2 films
Latin
1 film
Hungarian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

1993 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Jurassic Park
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Jaws 3-D
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Jurassic Park
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Jonathan Livingston Seagull
Average weighted rating:

2.7

Films Nathan watched in 1993

  • Prancer
  • The Muppet Christmas Carol
  • Miracle on 34th Street
  • A Fistful of Dollars
  • Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
  • The Man with Two Brains
  • Housesitter
  • FernGully: The Last Rainforest
  • Dennis the Menace
  • The Nightmare Before Christmas
  • Life Stinks
  • Gettysburg
  • Ernest Scared Stupid
  • The Sound of Music
  • Tron
  • Young Frankenstein
  • The Pink Panther Strikes Again
  • The Mouse That Roared
  • Sleeper
  • Animal House
  • Jonathan Livingston Seagull
  • Honey, I Blew Up the Kid
  • Silent Movie
  • THX 1138
  • The Return of the Pink Panther
  • Nothing but Trouble
  • Love Potion No. 9
  • Jaws 3-D
  • Jurassic Park
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Gallipoli
  • Caddyshack
  • Howard the Duck
  • The Girl Can't Help It
  • Fletch
  • Curse of the Pink Panther
  • The Blues Brothers
  • The Producers
  • Jetsons: The Movie
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Regarding Henry
  • Police Academy
  • History of the World: Part I
  • To Be or Not to Be
  • There's a Girl in My Soup
  • Problem Child 2
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Mysterious Island
  • Green Card
  • The Adventures of Robin Hood
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Stripes
  • Trail of the Pink Panther
  • Death Becomes Her
  • Can't Buy Me Love
  • Bugsy Malone
  • The Black Hole
  • Beethoven
  • Our Man Flint
  • Hot Shots!
  • Easy Money
  • A Brief History of Time
  • Aladdin

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Farewell My Concubine
  • Three Colors: Blue
  • Naked
  • Blue
  • Moving
  • Patlabor 2: The Movie
  • Short Cuts
  • Abraham's Valley

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more