Highest rated films

  • The Making of '...And God Spoke'

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Being There

    ★★★★★

  • Watership Down

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • Matinee

    ★★★★½

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★

  • Parenthood

    ★★★★

  • The Time Machine

    ★★★★

  • The Miracle Worker

    ★★★★

  • The Boys from Brazil

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Hello Again

Jan 1

Last Film

Stay Tuned

Dec 1

Genres, countries & languages

Comedy
70 films
Drama
34 films
Adventure
32 films
Sci Fi
27 films
Action
23 films
Thriller
20 films
Family
20 films
Romance
20 films
Fantasy
14 films
War
10 films
USA
110 films
UK
19 films
Italy
6 films
France
5 films
Germany
3 films
Tunisia
1 film
Yugoslavia
1 film
Hong Kong
1 film
Spain
1 film
English
114 films
Italian
10 films
Spanish
9 films
German
8 films
Russian
6 films
Arabic
3 films
French
3 films
Japanese
3 films
Yiddish
2 films

Breakdown

1994 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Super Mario Bros.
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Duchess and the Dirtwater Fox
Average weighted rating:

2.8

Films Nathan watched in 1994

  • Stay Tuned
  • Watership Down
  • Robin Hood: Men in Tights
  • The Naughty Nineties
  • Look Who's Talking Now!
  • Grumpy Old Men
  • Field of Dreams
  • Son of the Pink Panther
  • Smokey and the Bandit
  • Weekend at Bernie's
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Noises Off...
  • The Frisco Kid
  • Being There
  • Saturn 3
  • WarGames
  • Other People's Money
  • Much Ado About Nothing
  • MadHouse
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • High Road to China
  • The Fugitive
  • El Cid
  • The Duchess and the Dirtwater Fox
  • Cleopatra
  • The Boys from Brazil
  • The Making of '...And God Spoke'
  • Addams Family Values
  • Soylent Green
  • They Call Me Trinity
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • Parenthood
  • The Outlaw Josey Wales
  • My Science Project
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Man with One Red Shoe
  • For a Few Dollars More
  • The Final Countdown
  • Dave
  • Twins
  • Troop Beverly Hills
  • Moscow on the Hudson
  • Last Action Hero
  • Joe Versus the Volcano
  • Excalibur
  • Captain Ron
  • The Agony and the Ecstasy
  • Switch
  • The Private Eyes
  • National Lampoon's Vacation
  • My Stepmother is an Alien
  • Matinee
  • The Guns of Navarone
  • The Great Muppet Caper
  • Brewster's Millions
  • Battle of the Bulge
  • 10
  • Vertigo
  • Zulu
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • American Graffiti
  • Sleeping with the Enemy
  • Pirates
  • Overboard
  • Once Upon a Crime
  • 1941
  • The Muppets Take Manhattan
  • Marooned
  • The Lion King
  • Logan's Run
  • The Jewel of the Nile
  • Fantastic Voyage
  • D.A.R.Y.L.
  • Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)
  • Big Business
  • The Spy Who Loved Me
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Real Men
  • Patriot Games
  • The Miracle Worker
  • Moonraker
  • The Man with the Golden Gun
  • Gone with the Wind
  • For Your Eyes Only
  • Anzio
  • Summer Rental
  • Time After Time
  • PT 109
  • Octopussy
  • Mrs. Doubtfire
  • Mr. Destiny
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Halls of Montezuma
  • Darling Lili
  • A Chorus Line
  • Blazing Saddles
  • Always
  • All of Me
  • Airplane!
  • Spies Like Us
  • Stir Crazy
  • Soapdish
  • Toys
  • A Fish Called Wanda
  • Explorers
  • The Apple Dumpling Gang
  • Super Mario Bros.
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Time Machine
  • The Poseidon Adventure
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Mom and Dad Save the World
  • King Ralph
  • Hello Again

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Chungking Express
  • Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels
  • In the Heat of the Sun
  • To Live
  • U.S. Go Home
  • Through the Olive Trees
  • Vive L'Amour
  • Eat Drink Man Woman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more