Highest rated films

  • Toy Story

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Take the Money and Run

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Westworld

    ★★★★

  • Sounder

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★½

  • The Fisher King

    ★★★½

  • Romancing the Stone

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Bird on a Wire

Jan 1

Last Film

Jumanji

Dec 26

Genres, countries & languages

Comedy
31 films
Drama
21 films
Family
14 films
Romance
13 films
Adventure
11 films
Action
10 films
Fantasy
9 films
Crime
7 films
Thriller
7 films
Mystery
4 films
USA
50 films
UK
3 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Mexico
1 film
Germany
1 film
Spain
1 film
English
51 films
French
8 films
Italian
5 films
Spanish
3 films
Latin
2 films
German
2 films
Yiddish
1 film
Czech
1 film
Icelandic
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

1995 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Junior
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Forrest Gump
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Tuck Everlasting
Average weighted rating:

3.3

Films Nathan watched in 1995

  • Jumanji
  • The Alamo
  • The Santa Clause
  • Rebecca
  • Toy Story
  • What About Bob?
  • Forrest Gump
  • The Firm
  • The Taming of the Shrew
  • Once Bitten
  • The Mask
  • Dead Poets Society
  • The Blue Lagoon
  • Bushwhacked
  • The Sandlot
  • The Wackiest Ship in the Army
  • Money for Nothing
  • Groundhog Day
  • First Family
  • Batman Forever
  • Top Gun
  • Ri¢hie Ri¢h
  • The Music Man
  • The Indian in the Cupboard
  • The Secret Garden
  • Who's Harry Crumb?
  • Junior
  • Clear and Present Danger
  • True Lies
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Earthquake
  • D2: The Mighty Ducks
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Renaissance Man
  • Man of the House
  • Killer Klowns from Outer Space
  • The Fisher King
  • Sounder
  • Tuck Everlasting
  • Take the Money and Run
  • Westworld
  • Romancing the Stone
  • Arthur
  • The World According to Garp
  • Yellowbeard
  • Outrageous Fortune
  • Milk Money
  • Johnny Tremain
  • Hocus Pocus
  • The Client
  • Bird on a Wire

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Underground
  • Fallen Angels
  • Ulysses' Gaze
  • Whisper of the Heart
  • August in the Water
  • Maborosi
  • Ghost in the Shell
  • La Cérémonie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more