Highest rated films

  • Se7en

    ★★★★★

  • Time Bandits

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Orphans of the Storm

    ★★★★

  • S.O.B.

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Jerk

    ★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★½

  • Splash

    ★★★½

  • The Money Pit

    ★★★½

  • Demolition Man

    ★★★

  • Ruthless People

    ★★★

  • Jamaica Inn

    ★★★

  • Sting - Bring on the Night

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Jamaica Inn

Jan 1

Last Film

The Shawshank Redemption

Dec 1

Genres, countries & languages

Adventure
21 films
Comedy
20 films
Action
18 films
Sci Fi
13 films
Drama
12 films
Thriller
11 films
Crime
10 films
Romance
9 films
Family
8 films
Fantasy
5 films
USA
46 films
UK
8 films
France
1 film
Germany
1 film
English
52 films
French
7 films
German
4 films
Spanish
3 films
Czech
2 films
Russian
2 films
Italian
1 film
Latin
1 film

Breakdown

1996 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Plan 9 from Outer Space
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Se7en
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Sting - Bring on the Night
Average weighted rating:

3.6

Films Nathan watched in 1996

  • The Shawshank Redemption
  • Speed
  • Time Bandits
  • Orphans of the Storm
  • The Net
  • Mission: Impossible
  • Jingle All the Way
  • Demolition Man
  • Sting - Bring on the Night
  • The Abyss
  • Se7en
  • Twelve Monkeys
  • Plan 9 from Outer Space
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Hot Shots! Part Deux
  • Copycat
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Village of the Damned
  • Mr. Holland's Opus
  • Young Doctors in Love
  • Independence Day
  • Star Trek: The Motion Picture
  • S.O.B.
  • GoldenEye
  • Stand by Me
  • Splash
  • A View to a Kill
  • Dragnet
  • Casper
  • Twister
  • Serial Mom
  • Saturday Night Fever
  • Ruthless People
  • The Money Pit
  • Sgt. Bilko
  • Valmont
  • Weird Science
  • Pocahontas
  • The Jerk
  • Grumpier Old Men
  • Around the World in Eighty Days
  • Waterworld
  • Kelly's Heroes
  • Down Periscope
  • Cross of Iron
  • Apollo 13
  • Total Recall
  • Planet of the Apes
  • Muppet Treasure Island
  • Friday the 13th
  • Congo
  • Jamaica Inn

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • A Moment of Innocence
  • Comrades: Almost a Love Story
  • A Summer's Tale
  • The Watermelon Woman
  • Supermarket Woman
  • La Promesse
  • Mahjong
  • Scream

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more