Highest rated films

  • Titanic

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Kids in the Hall: Brain Candy

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Duel

    ★★★★½

  • For All Mankind

    ★★★★½

  • Victor/Victoria

    ★★★★½

  • Cold Comfort Farm

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Aliens

Jan 1

Last Film

A Christmas Story

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
41 films
Comedy
40 films
Thriller
35 films
Sci Fi
31 films
Action
23 films
Horror
23 films
Romance
19 films
Adventure
15 films
Mystery
13 films
Crime
13 films
USA
90 films
UK
19 films
Canada
7 films
Japan
3 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Italy
3 films
Mexico
1 film
Hong Kong
1 film
France
1 film
English
107 films
French
12 films
Spanish
8 films
Russian
6 films
German
6 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Hungarian
4 films
Arabic
2 films
Latin
2 films

Breakdown

1997 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Blade Runner
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Brimstone & Treacle
Average weighted rating:

3.1

Films Nathan watched in 1997

  • A Christmas Story
  • Batman & Robin
  • Titanic
  • A Time to Kill
  • Victor/Victoria
  • Predator
  • Miracle on 34th Street
  • For All Mankind
  • Strangers on a Train
  • St. Elmo's Fire
  • Urban Cowboy
  • Woodstock
  • The Outsiders
  • Flashdance
  • Transylvania 6-5000
  • This Is Spinal Tap
  • The Untouchables
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Psycho
  • Matilda
  • Innerspace
  • Hair
  • Dracula
  • Cold Comfort Farm
  • All Quiet on the Western Front
  • The 39 Steps
  • Pet Sematary
  • Fame
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • The Cars That Ate Paris
  • American Pop
  • Sssssss
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • Grease
  • Footloose
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • Alligator
  • Alien³
  • Alien
  • Short Time
  • The Thing
  • Videodrome
  • Mad Max 2
  • Pretty Woman
  • Presumed Innocent
  • North by Northwest
  • Losin' It
  • Lethal Weapon
  • Heavy Metal
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Barbarella
  • The Adventures of Ford Fairlane
  • A Stolen Life
  • Sid & Nancy
  • The War of the Roses
  • Xanadu
  • Risky Business
  • Pink Floyd: The Wall
  • Phase IV
  • Never Say Never Again
  • The Living Daylights
  • Imagine: John Lennon
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Crimson Tide
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Bright Lights, Big City
  • Kids in the Hall: Brain Candy
  • Blade Runner
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Arachnophobia
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Tales of Terror
  • Vegas Vacation
  • The Russia House
  • Murder by Death
  • Jaws: The Revenge
  • I.Q.
  • Once Upon a Time in the West
  • Mystery Science Theater 3000: The Movie
  • Duel
  • The Bible: In the Beginning...
  • Akira
  • Sliver
  • Sleepless in Seattle
  • UHF
  • The Vanishing
  • What's Up, Tiger Lily?
  • The Princess Bride
  • Mad Max
  • The Hudsucker Proxy
  • Dead Again
  • Deathtrap
  • The Arrival
  • Sneakers
  • Scanners
  • Tremors
  • Virtuosity
  • When Harry Met Sally...
  • Quadrophenia
  • Interview with the Vampire
  • The Breakfast Club
  • Thunderball
  • The Usual Suspects
  • The Kentucky Fried Movie
  • Johnny Mnemonic
  • Dune
  • Brimstone & Treacle
  • Aliens

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Perfect Blue
  • Taste of Cherry
  • Boogie Nights
  • Happy Together
  • Cure
  • Fireworks
  • Innocence

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more