Highest rated films

  • The X Files

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • The Ice Storm

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★★

  • Bananas

    ★★★★★

  • Animal Farm

    ★★★★★

  • Mars Attacks!

    ★★★★½

  • Withnail & I

    ★★★★½

  • Used Cars

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Beavis and Butt-Head Do America

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Angus

Jan 1

Last Film

Used Cars

Dec 1

Genres, countries & languages

Comedy
27 films
Drama
23 films
Sci Fi
14 films
Thriller
11 films
Romance
10 films
Mystery
8 films
Crime
7 films
Action
7 films
Horror
7 films
Music
5 films
USA
53 films
UK
8 films
France
4 films
Spain
1 film
Italy
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
English
58 films
French
7 films
Spanish
7 films
German
4 films
Italian
4 films
Latin
2 films
Yiddish
1 film
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

High School High
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers
Average weighted rating:

2.7

Films Nathan watched in 1998

  • Used Cars
  • The Man Who Knew Too Much
  • Beauty and the Beast
  • Strange Invaders
  • Waiting for Guffman
  • Night of the Living Dead
  • Empire of the Ants
  • Cocktail
  • Broadcast News
  • Alien Resurrection
  • U2: Rattle and Hum
  • The Premature Burial
  • Night Shift
  • The Grapes of Wrath
  • Dances with Wolves
  • Romeo and Juliet
  • The Ice Storm
  • The Great Gatsby
  • Bachelor Party
  • Contact
  • Wayne's World
  • Event Horizon
  • Black Sheep
  • Bananas
  • Animal Farm
  • The X Files
  • The Running Man
  • L.A. Confidential
  • The Lord of the Rings
  • In & Out
  • The Doors
  • Touch of Evil
  • Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers
  • The Little Shop of Horrors
  • The Fifth Element
  • Deep Impact
  • Showgirls
  • She's the One
  • Men in Black
  • High School High
  • How to Succeed in Business Without Really Trying
  • As Good as It Gets
  • 2010
  • The Terminator
  • A Very Brady Sequel
  • Withnail & I
  • The Ref
  • Swimming with Sharks
  • Titanic
  • The Wrong Man
  • Murphy's Romance
  • Macbeth
  • Joe's Apartment
  • Rear Window
  • Private Parts
  • Mars Attacks!
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Angus

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Central Station
  • Eternity and a Day
  • Love & Pop
  • Mulan
  • Khrustalyov, My Car!
  • After Life
  • The Thin Red Line
  • The Hole

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more