Highest rated films

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Fahrenheit 451

    ★★★★★

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★½

  • Jean de Florette

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Beetlejuice

Jan 1

Last Film

The Towering Inferno

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Comedy
40 films
Thriller
33 films
Romance
25 films
Mystery
20 films
Crime
16 films
Horror
13 films
Action
10 films
Adventure
9 films
Sci Fi
8 films
USA
86 films
UK
9 films
France
7 films
Germany
4 films
Italy
2 films
Canada
2 films
New Zealand
2 films
Australia
1 film
English
92 films
French
13 films
German
9 films
Italian
8 films
Spanish
3 films
Chinese
2 films
Polish
1 film
Russian
1 film
Turkish
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Bonfire of the Vanities
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Myth of Fingerprints
Average weighted rating:

2.9

Films Nathan watched in 1999

  • The Towering Inferno
  • Reservoir Dogs
  • My Bodyguard
  • Mortal Thoughts
  • The Killing
  • Hairspray
  • High Anxiety
  • City of Angels
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Sleepy Hollow
  • The Truman Show
  • Manon of the Spring
  • Le Corbeau
  • The Lady Vanishes
  • Jean de Florette
  • Jaws 2
  • Jaws
  • Hawaii
  • Great Expectations
  • The 400 Blows
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Top Secret!
  • This Island Earth
  • Rocky
  • The Rock
  • Lolita
  • House of Usher
  • Halloween
  • Hurlyburly
  • Glen or Glenda
  • Foreign Correspondent
  • Fools Rush In
  • Dial M for Murder
  • Danger: Diabolik
  • The Blair Witch Project
  • Bulworth
  • When a Man Loves a Woman
  • Obsession
  • First Blood
  • An Affair to Remember
  • Suspicion
  • The Way We Were
  • Mississippi Burning
  • Kiss the Girls
  • The Hound of the Baskervilles
  • A Guide for the Married Man
  • Braindead
  • The Birds
  • Annie Hall
  • Shakespeare in Love
  • Pleasantville
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Cube
  • Sliding Doors
  • PCU
  • Mallrats
  • I Love You to Death
  • Crumb
  • Clerks
  • The Lonely Guy
  • Charade
  • Zero Effect
  • Pulp Fiction
  • The Myth of Fingerprints
  • My Blue Heaven
  • Lifeboat
  • The Gospel According to Matthew
  • Escape From Alcatraz
  • Ed Wood
  • A Clockwork Orange
  • The Bonfire of the Vanities
  • Best Friends
  • Say Anything...
  • The Wedding Singer
  • Notorious
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Dark City
  • Birdman of Alcatraz
  • Armageddon
  • Shadow of a Doubt
  • Spellbound
  • Girls Town
  • The Frighteners
  • The Devil's Advocate
  • The Crucible
  • Wings of Desire
  • The Postman
  • Midnight in the Garden of Good and Evil
  • The Lost Boys
  • In the Company of Men
  • For Love or Money
  • Fahrenheit 451
  • Dressed to Kill
  • Conspiracy Theory
  • Consenting Adults
  • Beetlejuice

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • Beau Travail
  • The Wind Will Carry Us
  • Ratcatcher
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • The Colour of Paradise
  • 10 Things I Hate About You
  • Kikujiro

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more