Highest rated films

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Trouble With Harry

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Age of Innocence

Jan 1

Last Film

Raising Arizona

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Thriller
23 films
Comedy
21 films
Crime
15 films
Horror
13 films
Romance
10 films
Sci Fi
9 films
Adventure
9 films
War
8 films
History
8 films
USA
68 films
UK
10 films
Germany
3 films
Canada
1 film
Italy
1 film
France
1 film
Ireland
1 film
English
73 films
French
10 films
German
7 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Polish
2 films
Latin
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2000 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

I Still Know What You Did Last Summer
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Infinity
Average weighted rating:

2.9

Films Nathan watched in 2000

  • Raising Arizona
  • Multiplicity
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • Ghosts of Mississippi
  • Five Easy Pieces
  • Terms of Endearment
  • The Red Badge of Courage
  • The Opposite of Sex
  • How to Get Ahead in Advertising
  • Family Plot
  • Scarface
  • The Silence of the Lambs
  • The Parent Trap
  • Married to the Mob
  • The Last of the Mohicans
  • The Iron Giant
  • Glory
  • Frenzy
  • Freaks
  • The Fearless Vampire Killers
  • Election
  • Psycho III
  • I Confess
  • The Shining
  • Madonna: Truth or Dare
  • Rebel Without a Cause
  • I Shot Andy Warhol
  • X-Men
  • Mystery Men
  • Rope
  • Marnie
  • The Man Who Knew Too Much
  • JFK
  • The Graduate
  • Toy Story 2
  • Metropolis
  • Hoop Dreams
  • Backbeat
  • The Snapper
  • The Paradine Case
  • Network
  • Infinity
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Brazil
  • She's Gotta Have It
  • Psycho II
  • Philadelphia
  • Lord of the Flies
  • Julius Caesar
  • Frankenstein
  • Deliverance
  • Schindler's List
  • To Gillian on Her 37th Birthday
  • To Catch a Thief
  • Urban Legend
  • The Principal
  • Hardcore
  • The Great Escape
  • American Beauty
  • The Omega Man
  • M
  • King of the Hill
  • The Faculty
  • Dawn of the Dead
  • Cyrano de Bergerac
  • Being John Malkovich
  • Anne Frank Remembered
  • Stop Making Sense
  • The Trouble With Harry
  • Paths of Glory
  • Love and Death
  • Fail Safe
  • Diner
  • The Chocolate War
  • The Age of Innocence

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • A Dog's Will
  • Yi Yi
  • Werckmeister Harmonies
  • Devils on the Doorstep
  • Eureka
  • Ritual
  • Nine Queens
  • In Vanda's Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more