Highest rated films

  • The Crying Game

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★½

  • A Night to Remember

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • Office Space

    ★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★

  • A Little Princess

    ★★★★

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★

  • Better Off Dead...

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • Dolores Claiborne

    ★★★★

  • Play It Again, Sam

    ★★★★

  • Nurse Betty

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

How I Got Into College

Jan 1

Last Film

Vanilla Sky

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Romance
20 films
Comedy
18 films
Thriller
10 films
Crime
6 films
Mystery
5 films
History
5 films
Family
4 films
Horror
4 films
Music
3 films
USA
43 films
UK
12 films
Germany
4 films
France
3 films
Italy
1 film
Ireland
1 film
Canada
1 film
Japan
1 film
English
48 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
3 films
Russian
2 films
Hungarian
2 films
Italian
2 films
Vietnamese
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Magnolia
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Beast of Yucca Flats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Full Metal Jacket
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Sinister Urge
Average weighted rating:

1.9

Films Nathan watched in 2001

  • Vanilla Sky
  • Marie Antoinette
  • Singles
  • Reality Bites
  • Pygmalion
  • Play It Again, Sam
  • Hamlet
  • EverAfter
  • The Crying Game
  • Chasing Amy
  • Sense and Sensibility
  • High Fidelity
  • Girl, Interrupted
  • Emma
  • Selena
  • Little Women
  • A Little Princess
  • Jacob's Ladder
  • Black Beauty
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • O
  • A Life Less Ordinary
  • Romeo + Juliet
  • Pretty in Pink
  • Dolores Claiborne
  • Better Off Dead...
  • Rushmore
  • Striptease
  • Office Space
  • Stand and Deliver
  • The Sinister Urge
  • Macbeth
  • Easy Virtue
  • Almost Famous
  • Along Came a Spider
  • Nurse Betty
  • A Night to Remember
  • Magnolia
  • Last Tango in Paris
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Beast of Yucca Flats
  • I Love You, I Love You Not
  • Day of the Dead
  • The Stepford Wives
  • Full Metal Jacket
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Roger & Me
  • How I Got Into College

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Millennium Actress
  • The Piano Teacher
  • Hedwig and the Angry Inch
  • What Time Is It There?
  • All About Lily Chou-Chou
  • Behind the Sun
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • La Ciénaga

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more