Highest rated films

  • Signs

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Ghost World

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Corrina, Corrina

Jan 1

Last Film

Signs

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
25 films
Thriller
14 films
Comedy
11 films
Mystery
10 films
Romance
9 films
Crime
5 films
Horror
4 films
Fantasy
3 films
Music
2 films
Sci Fi
2 films
USA
32 films
UK
3 films
Germany
2 films
Australia
1 film
France
1 film
English
35 films
Spanish
4 films
French
3 films
German
2 films
Italian
2 films
Russian
1 film
Cantonese
1 film
Swedish
1 film
Hungarian
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2002 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Psycho
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Crossing the Bridge
Average weighted rating:

3.1

Films Nathan watched in 2002

  • Signs
  • Torn Curtain
  • Moulin Rouge!
  • Memento
  • Heavenly Creatures
  • The Game
  • Night of the Living Dead
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • The Legend of Boggy Creek
  • Ghost World
  • Psycho
  • Powder
  • Jumpin' Jack Flash
  • Daylight
  • Crossing the Bridge
  • The Apartment
  • State and Main
  • Topaz
  • Panic Room
  • I'll Do Anything
  • Carnival of Souls
  • The Sixth Sense
  • Murder!
  • Les Misérables
  • Fight Club
  • Bottle Rocket
  • Unbreakable
  • Number Seventeen
  • Jerry Maguire
  • Dogma
  • The Royal Tenenbaums
  • My Fair Lady
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • High Art
  • Corrina, Corrina

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Sherlock: Case of Evil
  • Oasis
  • The Twilight Samurai
  • Lilya 4-ever
  • The Son
  • Madame Satã
  • On the Occasion of Remembering the Turning Gate
  • Distant

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more