Highest rated films

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Closer

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

  • Finding Neverland

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • About Schmidt

    ★★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★★★

  • Sabotage

    ★★★★★

  • Blackmail

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Fargo

Jan 1

Last Film

True Stories

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Comedy
32 films
Romance
22 films
Thriller
21 films
Crime
15 films
Mystery
12 films
Horror
8 films
Documentary
6 films
History
6 films
Adventure
5 films
USA
70 films
UK
18 films
France
4 films
Japan
3 films
Germany
3 films
Austria
1 film
Canada
1 film
English
85 films
French
13 films
Italian
6 films
Spanish
5 films
German
5 films
Portuguese
3 films
Japanese
2 films
Latin
1 film
Esperanto
1 film

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Buona Sera, Mrs. Campbell
Average weighted rating:

3.2

Films Nathan watched in 2004

  • True Stories
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Breakfast at Tiffany's
  • Spirited Away
  • Spanglish
  • Finding Neverland
  • Closer
  • Raging Bull
  • The Philadelphia Story
  • Citizen Kane
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Husbands and Wives
  • House of Sand and Fog
  • Fahrenheit 9/11
  • Big Fish
  • Mighty Aphrodite
  • Amélie
  • Experiment in Terror
  • Zelig
  • The Knack... and How to Get It
  • The Last Picture Show
  • The Kennel Murder Case
  • The Incredibles
  • A Bug's Life
  • Some Like It Hot
  • The Front
  • The Maltese Falcon
  • Catch Me If You Can
  • Rosemary's Baby
  • Minority Report
  • Shattered Glass
  • Best in Show
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Lord of the Flies
  • The Passion of Joan of Arc
  • Kramer vs. Kramer
  • Blind Spot: Hitler's Secretary
  • Sisters
  • It Happened One Night
  • Monsters, Inc.
  • The Great Dictator
  • City Lights
  • All About Eve
  • Buona Sera, Mrs. Campbell
  • Under Capricorn
  • Anatomy of a Murder
  • Session 9
  • Lost in Translation
  • The Sugarland Express
  • Capturing the Friedmans
  • Love Liza
  • 12 Angry Men
  • Poltergeist
  • Finding Nemo
  • Welcome to the Dollhouse
  • Boys Don't Cry
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Arsenic and Old Lace
  • One Hour Photo
  • The Big One
  • Thirteen
  • American History X
  • Phone Booth
  • All the President's Men
  • Bowling for Columbine
  • Twilight Zone: The Movie
  • The Story of Adele H.
  • The Thin Blue Line
  • Stage Fright
  • About Schmidt
  • A Mighty Wind
  • Red Dragon
  • The World of Henry Orient
  • The Good Girl
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Manxman
  • The Ring
  • Saboteur
  • Secret Agent
  • The Farmer's Wife
  • Blackmail
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Young and Innocent
  • Adaptation.
  • Manos: The Hands of Fate
  • The Skin Game
  • Sabotage
  • The Ring
  • Rich and Strange
  • Fargo

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • The Weeping Meadow
  • Nobody Knows
  • Tropical Malady
  • Mind Game
  • Turtles Can Fly
  • Mysterious Skin
  • The Taste of Tea
  • 3-Iron

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more