Highest rated films

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★

  • Capote

    ★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★½

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • War of the Worlds

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★★

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • The Triplets of Belleville

    ★★★★★

  • The Last Detail

    ★★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Kinsey

Jan 4

Last Film

King Kong

Dec 16

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Comedy
54 films
Romance
39 films
Thriller
25 films
Crime
25 films
Adventure
15 films
Mystery
13 films
Fantasy
12 films
Family
9 films
Action
9 films
USA
110 films
UK
19 films
France
17 films
Italy
5 films
Germany
5 films
Sweden
4 films
Canada
4 films
Denmark
2 films
Australia
2 films
Netherlands
2 films
English
121 films
French
18 films
Italian
13 films
German
11 films
Spanish
8 films
Russian
3 films
Swedish
2 films
Arabic
2 films
Danish
1 film

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Juno and the Paycock
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Wizard of Oz
Average weighted rating:

2.4

Films Nathan watched in 2005

  • King Kong
  • Storytelling
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • King Kong
  • Broadway Danny Rose
  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
  • Bullets Over Broadway
  • Elephant
  • Capote
  • The Wizard of Oz
  • The Seventh Seal
  • A Letter to Three Wives
  • Lilo & Stitch
  • Chinatown
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Cape Fear
  • The Night of the Hunter
  • Nosferatu
  • The Purple Rose of Cairo
  • Quiz Show
  • Corpse Bride
  • The Haunting
  • Heathers
  • Jules and Jim
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Dog Day Afternoon
  • The Big Lebowski
  • Freddy vs. Jason
  • Breaking the Waves
  • School of Rock
  • The Exorcist
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Brothers Grimm
  • Your Friends & Neighbors
  • House of Strangers
  • The People vs. Larry Flynt
  • The Terminal
  • Deconstructing Harry
  • Witness for the Prosecution
  • The Machinist
  • Lost in America
  • Gunga Din
  • Sullivan's Travels
  • Coming Home
  • Dogville
  • Stardust Memories
  • Harold and Maude
  • The Door in the Floor
  • The Village
  • Shaun of the Dead
  • Alice
  • Another Woman
  • Wuthering Heights
  • Interiors
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Belle de Jour
  • Roxanne
  • Badlands
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Team America: World Police
  • Super Size Me
  • Days of Wine and Roses
  • Starting Over
  • War of the Worlds
  • The Piano
  • Garden State
  • The Secret Lives of Dentists
  • The Muse
  • Land of the Dead
  • Pi
  • Inherit the Wind
  • The Thin Man
  • Collateral
  • Goodbye, Mr. Chips
  • The Woodsman
  • No Way Out
  • Barry Lyndon
  • Batman Begins
  • Duck Soup
  • The Rules of the Game
  • Laura
  • The River
  • Sunset Boulevard
  • Grand Illusion
  • Crimes and Misdemeanors
  • The Reluctant Dragon
  • Hannah and Her Sisters
  • Blackboard Jungle
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • The Wind
  • His Girl Friday
  • The Big Sleep
  • Victory Through Air Power
  • To Have and Have Not
  • Open Water
  • The Last Detail
  • James and the Giant Peach
  • La Strada
  • Smiles of a Summer Night
  • The Lost Weekend
  • Double Indemnity
  • Operation Petticoat
  • Love on the Run
  • Bed and Board
  • Stolen Kisses
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Midnight Cowboy
  • The Magnificent Ambersons
  • Reds
  • The Day of the Jackal
  • Seven Samurai
  • The Ladykillers
  • I Vitelloni
  • Tootsie
  • Napoleon Dynamite
  • Juno and the Paycock
  • The Crowd
  • The French Connection
  • Blow-Up
  • The Manchurian Candidate
  • Sideways
  • The Triplets of Belleville
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Mystic River
  • The Conversation
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Bringing Up Baby
  • Modern Romance
  • Taxi Driver
  • Lolita
  • Wild Things
  • Kinsey

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Pride & Prejudice
  • Caché
  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more