Highest rated films

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★

  • The Illusionist

    ★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

  • Palindromes

    ★★★★★

  • Melvin and Howard

    ★★★★★

  • Dodsworth

    ★★★★★

  • Small Change

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Munich

Jan 7

Last Film

Heaven Can Wait

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
64 films
Comedy
29 films
Thriller
20 films
Romance
19 films
Crime
17 films
Mystery
11 films
History
8 films
War
7 films
Fantasy
6 films
Horror
5 films
USA
62 films
UK
21 films
France
13 films
Italy
5 films
Germany
4 films
Sweden
4 films
Argentina
1 film
Luxembourg
1 film
Norway
1 film
English
79 films
French
15 films
Italian
11 films
German
7 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Japanese
3 films
Latin
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Lady in the Water
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

B.S. I Love You

Films Nathan watched in 2006

  • Heaven Can Wait
  • Grass: A Nation's Battle for Life
  • Nashville
  • Fanny and Alexander
  • The Prestige
  • Dancer in the Dark
  • The Party
  • Day for Night
  • Eyes Wide Shut
  • Days of Heaven
  • Melinda and Melinda
  • Spellbound
  • Dodsworth
  • Wide Awake
  • The Illusionist
  • High Noon
  • The New World
  • Little Miss Sunshine
  • The Bishop's Wife
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • A Streetcar Named Desire
  • West Side Story
  • Doctor Zhivago
  • The Best Years of Our Lives
  • The Godfather: Part II
  • Apocalypse Now
  • The Bridge on the River Kwai
  • The African Queen
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Bonnie and Clyde
  • Lady in the Water
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Singin' in the Rain
  • On the Waterfront
  • Misery
  • Lawrence of Arabia
  • Sleuth
  • The Stranger
  • Palindromes
  • Diabolique
  • Martin
  • Cars
  • The Lady from Shanghai
  • Kind Hearts and Coronets
  • Chicken Run
  • Modern Times
  • The Birth of a Nation
  • Black Narcissus
  • The Tales of Hoffmann
  • Straw Dogs
  • Breathless
  • Knife in the Water
  • Klute
  • Schizopolis
  • Mona Lisa
  • Scenes from a Marriage
  • Small Change
  • Wild Strawberries
  • Melvin and Howard
  • Targets
  • The Twelve Chairs
  • Happiness
  • Twentieth Century
  • Champagne
  • Real Life
  • Elizabeth
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Bicycle Thieves
  • Shoot the Piano Player
  • The Godfather
  • Repulsion
  • Good Night, and Good Luck.
  • Million Dollar Baby
  • The Dreamers
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • The Bride of Frankenstein
  • Shadows and Fog
  • Amistad
  • Sabrina
  • Match Point
  • How I Won the War
  • B.S. I Love You
  • Paris, Texas
  • The Third Man
  • Looking for Comedy in the Muslim World
  • Munich

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Paprika
  • Azur & Asmar: The Princes' Quest
  • Memories of Matsuko
  • Colossal Youth
  • Syndromes and a Century
  • Love for Sale
  • This Is England
  • The Fall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more