Highest rated films

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Breach

    ★★★★½

  • I Am Legend

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • Petulia

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Insider

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Children of Men

Jan 5

Last Film

Rain Man

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
103 films
Comedy
30 films
Romance
27 films
Thriller
23 films
Crime
22 films
Action
22 films
History
19 films
Adventure
18 films
Fantasy
14 films
War
14 films
USA
101 films
UK
24 films
France
16 films
Italy
12 films
Germany
9 films
Japan
8 films
Sweden
3 films
New Zealand
3 films
Denmark
2 films
Poland
2 films
English
122 films
French
25 films
German
19 films
Italian
18 films
Spanish
17 films
Russian
12 films
Japanese
11 films
Latin
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Colour Me Kubrick
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Beatles: The First U.S. Visit
Average weighted rating:

3.8

Films Nathan watched in 2007

  • Rain Man
  • Cinderella Man
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Mulholland Drive
  • I Am Legend
  • Battleship Potemkin
  • The Insider
  • Heat
  • 8½
  • No Country for Old Men
  • Paper Moon
  • Seven Days in May
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Don't Look Now
  • Pandora's Box
  • San Francisco
  • Snatch
  • Three Colors: Red
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Roman Holiday
  • Grave of the Fireflies
  • Sling Blade
  • Ikiru
  • The Jazz Singer
  • Trainspotting
  • The Day the Earth Stood Still
  • Harvey
  • The Straight Story
  • Brief Encounter
  • Ace in the Hole
  • You're a Big Boy Now
  • Swing Time
  • A Night at the Opera
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Breach
  • The Good German
  • Leonard Cohen: I'm Your Man
  • The Beatles: The First U.S. Visit
  • Stalag 17
  • The Hustler
  • Talk to Her
  • Shrek
  • The Celebration
  • Gandhi
  • Die Hard
  • Petulia
  • Gladiator
  • Nights of Cabiria
  • Hero
  • Throne of Blood
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Wages of Fear
  • Life of Brian
  • Run Lola Run
  • Amores Perros
  • The Green Mile
  • Oldboy
  • Cool Hand Luke
  • The General
  • Once Upon a Time in America
  • The Elephant Man
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Yojimbo
  • In the Heat of the Night
  • Princess Mononoke
  • The Lady Eve
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Cinema Paradiso
  • Portrait of Jennie
  • Donnie Darko
  • September
  • Radio Days
  • Ran
  • Braveheart
  • Autumn Sonata
  • The Plague Dogs
  • Do the Right Thing
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Sting
  • Sin City
  • Ratatouille
  • Life Is Beautiful
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Sophie's Choice
  • Saving Private Ryan
  • Crash
  • Rashomon
  • Hotel Rwanda
  • Requiem for a Dream
  • Das Boot
  • Downfall
  • Léon: The Professional
  • The Pianist
  • The Matrix
  • City of God
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Unfaithfully Yours
  • L'Âge d'Or
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Intermezzo: A Love Story
  • Ninotchka
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • F for Fake
  • La Dolce Vita
  • The Devil and Daniel Johnston
  • The Science of Sleep
  • Manderlay
  • For Your Consideration
  • Marie Antoinette
  • Colour Me Kubrick
  • Scoop
  • Shopgirl
  • Idiocracy
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Yankee Doodle Dandy
  • Unforgiven
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The Searchers
  • GoodFellas
  • A Place in the Sun
  • Tideland
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Patton
  • Easy Rider
  • An Inconvenient Truth
  • Mutiny on the Bounty
  • Platoon
  • Giant
  • Zodiac
  • The Wild Bunch
  • The Deer Hunter
  • The Gold Rush
  • Shane
  • An American in Paris
  • Stagecoach
  • M*A*S*H
  • From Here to Eternity
  • The War Room
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Red Shoes
  • Children of Men

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Persepolis
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Basic Sanitation, The Movie
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Elite Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more