Highest rated films

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★½

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★½

  • Margot at the Wedding

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★½

  • Libeled Lady

    ★★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

  • Victim

    ★★★★

  • In America

    ★★★★

  • The Hours and Times

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Miller's Crossing

Jan 2

Last Film

Vicky Cristina Barcelona

Sep 17

Genres, countries & languages

Drama
43 films
Crime
17 films
Thriller
17 films
Action
16 films
Comedy
8 films
Romance
8 films
Adventure
8 films
History
7 films
War
6 films
Sci Fi
5 films
USA
47 films
UK
10 films
Germany
7 films
France
7 films
Japan
4 films
Spain
4 films
Italy
3 films
USSR
2 films
Mexico
2 films
Peru
1 film
English
51 films
Spanish
9 films
German
9 films
Italian
8 films
Russian
6 films
French
5 films
Japanese
4 films
Arabic
3 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

I Love You, Alice B. Toklas!
Average weighted rating:

3.0

Films Nathan watched in 2008

  • Vicky Cristina Barcelona
  • Seven Chances
  • The Dark Knight
  • Killer's Kiss
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Hours and Times
  • Saludos Amigos
  • Cassandra's Dream
  • WALL·E
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • The Caine Mutiny
  • Libeled Lady
  • Harakiri
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Casino
  • Hot Fuzz
  • 3:10 to Yuma
  • Stalker
  • Grindhouse
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • American Gangster
  • Letters from Iwo Jima
  • Judgment at Nuremberg
  • The Bourne Ultimatum
  • Juno
  • The Bourne Supremacy
  • The Lives of Others
  • The Bourne Identity
  • The Departed
  • There Will Be Blood
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Umberto D.
  • In Cold Blood
  • Infernal Affairs
  • Sweet Smell of Success
  • Great Expectations
  • Come and See
  • Brick
  • Howl's Moving Castle
  • The Ox-Bow Incident
  • La Haine
  • United 93
  • Rififi
  • Out of the Past
  • High and Low
  • Walk the Line
  • The Darjeeling Limited
  • In the Shadow of the Moon
  • The Battle of Algiers
  • V for Vendetta
  • 21 Grams
  • The Sea Inside
  • In America
  • Hollywoodland
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Margot at the Wedding
  • Victim
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Pan's Labyrinth
  • I Love You, Alice B. Toklas!
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Miller's Crossing

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Love Exposure
  • Still Walking
  • In Bruges
  • Tokyo Sonata
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • 35 Shots of Rum
  • The Wrestler
  • Departures

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more