Highest rated films

  • Up

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Away We Go

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Humboldt County

    ★★★★

  • I ♥ Huckabees

    ★★★½

  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

    ★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 22 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Synecdoche, New York

Apr 12

Last Film

Saved!

Dec 4

Genres, countries & languages

Comedy
17 films
Drama
9 films
Family
5 films
Crime
4 films
Adventure
4 films
Romance
4 films
Action
3 films
Fantasy
3 films
Animation
3 films
Sci Fi
2 films
USA
21 films
Germany
3 films
UK
3 films
France
1 film
English
22 films
Russian
2 films
Cantonese
1 film
Spanish
1 film
Ukrainian
1 film
Korean
1 film
German
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Lakeview Terrace
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Up
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Humboldt County
Average weighted rating:

3.2

Films Nathan watched in 2009

  • Saved!
  • Fantastic Mr. Fox
  • Where the Wild Things Are
  • Pineapple Express
  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
  • The 40 Year Old Virgin
  • Stranger Than Fiction
  • I ♥ Huckabees
  • Lakeview Terrace
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Coraline
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The American Astronaut
  • The Squid and the Whale
  • Away We Go
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Up
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Earth
  • Everything is Illuminated
  • Humboldt County
  • Synecdoche, New York

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • The White Ribbon
  • Mother
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Doctor Who: The End of Time
  • Black Dynamite
  • City of Life and Death
  • Fish Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more