Highest rated films

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★½

  • Flight

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • The Trial

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Milk

    ★★★★½

  • Somewhere

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Greenberg

    ★★★★½

  • White Material

    ★★★★½

  • Mrs. Miniver

    ★★★★½

  • The Lavender Hill Mob

    ★★★★½

  • Dark Horse

    ★★★★½

  • Point of Order!

    ★★★★½

  • 127 Hours

    ★★★★

  • Antichrist

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Slumdog Millionaire

Jan 1

Last Film

The Last Emperor

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Romance
24 films
Comedy
21 films
Thriller
15 films
History
10 films
Mystery
6 films
Crime
6 films
Music
5 films
Sci Fi
5 films
Adventure
5 films
USA
63 films
UK
23 films
France
19 films
Germany
10 films
Italy
8 films
Spain
4 films
Canada
3 films
Sweden
3 films
Belgium
2 films
China
2 films
English
86 films
French
13 films
German
6 films
Italian
6 films
Spanish
4 films
Russian
4 films
Hungarian
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

A Separation
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Broadway Melody
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Point of Order!
Average weighted rating:

3.6

Films Nathan watched in 2012

  • The Last Emperor
  • Poetry
  • Out of Africa
  • Dark Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Lincoln
  • Flight
  • Skyfall
  • Argo
  • Point of Order!
  • Chariots of Fire
  • Looper
  • Margaret
  • Frankenweenie
  • Another Year
  • The Master
  • A Dangerous Method
  • Ordinary People
  • Mysteries of Lisbon
  • Tess
  • Le Havre
  • Jesus Camp
  • Greenberg
  • A Man for All Seasons
  • Shadows
  • Another Earth
  • Shutter Island
  • Mother Night
  • The Turin Horse
  • Tom Jones
  • Purple Rain
  • The Trial
  • To Rome with Love
  • The Skin I Live In
  • Beasts of the Southern Wild
  • A Midnight Clear
  • Marty
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Moonrise Kingdom
  • The Greatest Show on Earth
  • The Kid with a Bike
  • All the King's Men
  • White Material
  • Gods and Monsters
  • Secretary
  • Carlos
  • Enter the Void
  • Hamlet
  • Somewhere
  • Gentleman's Agreement
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Shortbus
  • True Grit
  • Winter's Bone
  • Footnote
  • The Lavender Hill Mob
  • The Ghost Writer
  • Going My Way
  • Mrs. Miniver
  • How Green Was My Valley
  • You Can't Take It with You
  • The Life of Emile Zola
  • The Great Ziegfeld
  • Antichrist
  • Meek's Cutoff
  • Drive
  • A Separation
  • Cavalcade
  • Grand Hotel
  • Cimarron
  • The Broadway Melody
  • Rachel Getting Married
  • Wings
  • Patterns
  • Inside Job
  • Super 8
  • The Illusionist
  • Dead of Night
  • The Kids Are All Right
  • Hugo
  • 127 Hours
  • Frost/Nixon
  • Melancholia
  • The Informant!
  • Milk
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • Certified Copy
  • Whatever Works
  • A Serious Man
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Let the Right One In
  • The Hurt Locker
  • Moon
  • Life During Wartime
  • The Tree of Life
  • Slumdog Millionaire

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways
  • Ernest & Celestine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more