Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • Melvin and Howard

    ★★★★★

  • Bad Girl

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Dogville

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 136 Films watched
  • 11.3 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

The Bad and the Beautiful

Jan 2

Most Watched

Nebraska

twice

Last Film

Lucky Star

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
102 films
Romance
37 films
Comedy
32 films
Thriller
25 films
Crime
21 films
Mystery
13 films
Adventure
13 films
Action
12 films
War
9 films
Sci Fi
8 films
USA
97 films
UK
28 films
France
15 films
Germany
13 films
Japan
8 films
Italy
5 films
Denmark
5 films
Spain
4 films
China
4 films
Belgium
3 films
English
114 films
French
24 films
Spanish
16 films
Italian
15 films
German
14 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
Cantonese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Random thoughts for the day I watched this for the first time in many years and afterward realized it's been almost exactly a decade since I saw it in the theater, which is a weird feeling:

When this was released and my then-girlfriend and I saw it and were enchanted…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Spring Breakers
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Lazybones
Average weighted rating:

3.5

Films Nathan watched in 2014

  • Lucky Star
  • This Is Not a Film
  • Street Angel
  • Control
  • The River
  • Moonstruck
  • 7th Heaven
  • Wuthering Heights
  • Lazybones
  • A Room with a View
  • Nebraska
  • City Girl
  • Hannah and Her Sisters
  • A Touch of Sin
  • Anna Karenina
  • Bad Girl
  • The Bride of Frankenstein
  • Yellow Submarine
  • Dementia
  • Witness
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Places in the Heart
  • Tender Mercies
  • Gone Girl
  • Magic in the Moonlight
  • A Hard Day's Night
  • All About My Mother
  • Frankenweenie
  • Bottle Rocket
  • Missing
  • Stranger by the Lake
  • On Golden Pond
  • Boyhood
  • Melvin and Howard
  • Breaking Away
  • Midnight Express
  • Coming Home
  • Saboteur
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Dr. No
  • Julia
  • In the Fog
  • The Grandmaster
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Gloria
  • Annie Hall
  • All the President's Men
  • Network
  • Dog Day Afternoon
  • The Exorcist
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • The Constant Gardener
  • The Candidate
  • The French Connection
  • The Hospital
  • Cloud Atlas
  • You Only Live Twice
  • Scarface
  • Chinatown
  • Metropolis
  • The Lion in Winter
  • The Producers
  • A Man and a Woman
  • Darling
  • 2001: A Space Odyssey
  • Like Someone in Love
  • To the Wonder
  • Becket
  • The Kid
  • Yojimbo
  • Batman Begins
  • Blue Is the Warmest Color
  • Make Way for Tomorrow
  • Inglourious Basterds
  • A Separation
  • For a Few Dollars More
  • L.A. Confidential
  • Suspicion
  • The Turin Horse
  • Dogville
  • Tabloid
  • Babette's Feast
  • Father Goose
  • The Grand Budapest Hotel
  • Snatch
  • Leviathan
  • The Unknown
  • How the West Was Won
  • Rashomon
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Bicycle Thieves
  • Spring Breakers
  • Divorce Italian Style
  • Full Metal Jacket
  • Witness for the Prosecution
  • Judgment at Nuremberg
  • Grave of the Fireflies
  • Splendor in the Grass
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Elmer Gantry
  • Berberian Sound Studio
  • Return of the Jedi
  • Room at the Top
  • Nebraska
  • Once Upon a Time in America
  • Pillow Talk
  • Princess Mononoke
  • Requiem for a Dream
  • Damsels in Distress
  • Reservoir Dogs
  • Oldboy
  • Hanna
  • The Defiant Ones
  • Moonrise Kingdom
  • Designing Woman
  • Her
  • The Brave One
  • Interrupted Melody
  • Das Boot
  • The Wolf of Wall Street
  • Love Me or Leave Me
  • The Country Girl
  • Broken Lance
  • The Act of Killing
  • Upstream Color
  • The Lion King
  • Cinema Paradiso
  • Titanic
  • Inside Llewyn Davis
  • Roman Holiday
  • The Prestige
  • American Hustle
  • Amélie
  • The Great Dictator
  • The Bad and the Beautiful

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Song of the Sea
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Raid 2
  • Sherlock: The Sign of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more