Highest rated films

  • Spy

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★★

  • Strike

    ★★★★★

  • The Last Command

    ★★★★★

  • The Private Life of Henry VIII

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 221 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Mud

Jan 1

Most Watched

The Virgin Suicides

twice

Last Film

The Hours

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
174 films
Romance
51 films
Thriller
41 films
Crime
38 films
Comedy
37 films
Adventure
25 films
Action
19 films
History
18 films
Fantasy
16 films
Sci Fi
13 films
USA
162 films
UK
37 films
France
19 films
Germany
14 films
Japan
8 films
Australia
6 films
Sweden
5 films
Spain
5 films
USSR
4 films
Italy
4 films
English
190 films
French
29 films
German
22 films
Spanish
21 films
Italian
15 films
Japanese
10 films
Russian
10 films
Latin
4 films
Hindi
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

The Hunt

Exactly what the culture needs, another narrative perpetuating the myth of the Inevitable False Rape Accusation, the threat of which is apparently constantly swirling around all men all the time. Is Reddit trolling the IMDB or something?

I hated this so much I don't have the energy to go in-depth;…

More reviews

Nathan’s most liked list

All Oscar-winning male lead performances, ranked

This is a ranking of the performances that won the Academy Award for Best Actor, excluding the sole winner ('The Way of All Flesh') classified as a lost film. Remember it is NOT a ranking of the films in question please! Also remember -- and I shouldn't have to say…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Ikiru
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Coquette
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

They Had to See Paris
Average weighted rating:

3.0

Films Nathan watched in 2015

  • The Hours
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • Never Let Me Go
  • The Iron Lady
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • The Babadook
  • Groundhog Day
  • I Want to Live!
  • Papillon
  • Morning Glory
  • Pina
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Amores Perros
  • Faust
  • Monster
  • Strike
  • Margin Call
  • À Nous la Liberté
  • Nosferatu
  • The Good Earth
  • Stalker
  • The Golem
  • Sightseers
  • Blue Valentine
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • I Wish
  • Jurassic Park
  • The Terminator
  • The Hustler
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Dangerous
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Hachi: A Dog's Tale
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • The Last Laugh
  • Prisoners
  • Nanook of the North
  • In the Name of the Father
  • Man with a Movie Camera
  • Museum Hours
  • The Sin of Madelon Claudet
  • Min and Bill
  • The Divorcee
  • Computer Chess
  • Child's Pose
  • Laugh, Clown, Laugh
  • Snowpiercer
  • Coquette
  • Bambi
  • Spy
  • Camille Claudel, 1915
  • The Theory of Everything
  • Crazy Heart
  • Fear and Desire
  • The Last King of Scotland
  • Capote
  • Goodbye to Language
  • All That Jazz
  • Ray
  • Mystic River
  • Training Day
  • The Unknown
  • Back to the Future Part II
  • The Man Who Wasn't There
  • Compliance
  • As Good as It Gets
  • The Ace of Hearts
  • The Princess Bride
  • The Misfits
  • Shine
  • Leaving Las Vegas
  • Philadelphia
  • Persona
  • Timbuktu
  • Scent of a Woman
  • Stand by Me
  • The 400 Blows
  • The Comedy
  • Reversal of Fortune
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Touch of Evil
  • There Will Be Blood
  • Life of Brian
  • Wall Street
  • The Wages of Fear
  • The Color of Money
  • The Night of the Iguana
  • Kiss of the Spider Woman
  • Incendies
  • Amadeus
  • The Goodbye Girl
  • Harry and Tonto
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Hotel Rwanda
  • No Country for Old Men
  • Only Lovers Left Alive
  • Save the Tiger
  • Barbara
  • True Grit
  • The Thing
  • Mary and Max
  • It Follows
  • Charly
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Cat Ballou
  • Lilies of the Field
  • Separate Tables
  • The King and I
  • Finding Nemo
  • Gone with the Wind
  • The Maltese Falcon
  • Dial M for Murder
  • Into the Wild
  • Trainspotting
  • Stalag 17
  • While We're Young
  • How to Train Your Dragon
  • Casino Royale
  • Cyrano de Bergerac
  • Ida
  • Inside Out
  • Cool Hand Luke
  • V for Vendetta
  • Rebecca
  • A Double Life
  • Love & Mercy
  • The Big Lebowski
  • The Best Years of Our Lives
  • Watch on the Rhine
  • Warrior
  • Sergeant York
  • Howl's Moving Castle
  • Goodbye, Mr. Chips
  • Mad Max: Fury Road
  • Captains Courageous
  • The Awful Truth
  • Blancanieves
  • The Private Life of Henry VIII
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • A Free Soul
  • Inherent Vice
  • Captain Phillips
  • Mr. Turner
  • Selma
  • Disraeli
  • Gran Torino
  • Casino
  • In Old Arizona
  • The Last Command
  • The Secret in Their Eyes
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Wild Strawberries
  • The Elephant Man
  • The Bandit
  • Ran
  • Casino Royale
  • Nightcrawler
  • Ikiru
  • The Seventh Seal
  • Interstellar
  • The Imitation Game
  • Argo
  • The Descendants
  • Midnight in Paris
  • Precious
  • Milk
  • Shadow of a Doubt
  • Fantasia
  • Nothing Sacred
  • Sherlock, Jr.
  • Election
  • Juno
  • Little Miss Sunshine
  • Sideways
  • Lost in Translation
  • The Virgin Suicides
  • The Virgin Suicides
  • Talk to Her
  • Behind the Candelabra
  • My Neighbor Totoro
  • Pan's Labyrinth
  • Heat
  • The Hunt
  • Virunga
  • Die Hard
  • Whiplash
  • The Craft
  • Gosford Park
  • Almost Famous
  • The Cider House Rules
  • Good Will Hunting
  • Panic in the Streets
  • Sling Blade
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Avengers
  • The Great Escape
  • Sense and Sensibility
  • The Piano
  • Downfall
  • Old Joy
  • 3 Idiots
  • Under the Skin
  • Howards End

See all 221

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Our Little Sister
  • Don't Be Bad
  • Land of Mine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more