Highest rated films

  • Zootopia

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Fish Tank

Jan 2

Last Film

Five Easy Pieces

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
181 films
Romance
68 films
Comedy
45 films
Thriller
39 films
Adventure
32 films
Crime
29 films
Fantasy
26 films
History
23 films
Action
22 films
Mystery
19 films
USA
163 films
UK
41 films
France
25 films
Germany
23 films
Italy
8 films
USSR
6 films
Canada
6 films
Japan
6 films
Sweden
5 films
Spain
4 films
English
201 films
French
36 films
German
27 films
Italian
15 films
Spanish
14 films
Russian
9 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Swedish
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

The Black Pirate

The Black Pirate

★★★

It's hard for us as modern audience members to have a full grasp on what made a star a Star in silent-era Hollywood... then you see a performance like Douglas Fairbanks' in this, and it all becomes clear. His sheer charisma is completely ageless, his agility and comic sensibility --…

More reviews

Nathan’s most liked list

Coal Miner's Daughter
Room at the Top
Annie Hall

All Oscar-winning female lead performances, ranked

Fancy version of a portion of this blog post which also has some commentary about the nature of a lot of these roles and what that says about the way women are perceived in Hollywood (and maybe by Hollywood's audience). This list is an attempt to judge not the films…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Lucy
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Man You Loved to Hate
Average weighted rating:

3.4

Films Nathan watched in 2016

  • Five Easy Pieces
  • The General Line
  • Ingeborg Holm
  • Manchester by the Sea
  • The Crowd
  • Eternal Love
  • Napoleon
  • It
  • Beyond the Lights
  • The Marriage Circle
  • Way Down East
  • He Who Gets Slapped
  • Finding Dory
  • A Woman of Paris: A Drama of Fate
  • Glory
  • Crook's Tour
  • Restrepo
  • Topkapi
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • Sweet Bird of Youth
  • Head
  • Arsenal
  • Bed and Sofa
  • The Big Country
  • Ed Wood
  • Flesh and the Devil
  • Mister Roberts
  • The Cheat
  • The Untouchables
  • The Wind
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • The Love of Jeanne Ney
  • The American
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • Cocoon
  • Mommy
  • The Big Parade
  • The Act of Killing
  • An Officer and a Gentleman
  • Exhibition
  • The General
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • The Westerner
  • Sayonara
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Wedding March
  • Nosferatu
  • Shoot the Piano Player
  • Lust for Life
  • The Barefoot Contessa
  • The Toll of the Sea
  • Viva Zapata!
  • A Girl in Every Port
  • Syriana
  • Iris
  • The Docks of New York
  • Green Room
  • Dr. Mabuse, the Gambler
  • Blackmail
  • The Fighter
  • The More the Merrier
  • Killing Them Softly
  • The Phantom Carriage
  • A Fish Called Wanda
  • The Witch
  • Michael
  • Beggars of Life
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Safety Last!
  • 45 Years
  • Kentucky
  • Ex Machina
  • The Parson's Widow
  • Jerry Maguire
  • Twelve O'Clock High
  • Jealousy
  • Blue Sky
  • Two Women
  • Darling
  • The Trip to Bountiful
  • Klute
  • Dead Man Walking
  • Women in Love
  • Stray Dogs
  • Boys Don't Cry
  • Street Angel
  • Mary Poppins
  • A Streetcar Named Desire
  • Anastasia
  • The Farmer's Daughter
  • Fargo
  • Mrs. Miniver
  • The Reader
  • The Piano
  • A Touch of Class
  • Jaws
  • BUtterfield 8
  • The Accused
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Wizard of Oz
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • The Message
  • Donnie Darko
  • Ip Man
  • Deadpool
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Children of Heaven
  • Zootopia
  • Like Father, Like Son
  • Kind Hearts and Coronets
  • Faust
  • Beauty and the Beast
  • A Fistful of Dollars
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Paris, Texas
  • Barry Lyndon
  • In the Mood for Love
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Tokyo Story
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Born Yesterday
  • Catch Me If You Can
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Kaboom
  • La Haine
  • La Vie en Rose
  • Sin City
  • Walk the Line
  • Guardians of the Galaxy
  • Infernal Affairs
  • Norte, the End of History
  • The Rose Tattoo
  • The One I Love
  • A Page of Madness
  • The Man Who Laughs
  • The Revenant
  • Kitty Foyle
  • Cabiria
  • The Help
  • The End of St. Petersburg
  • Irrational Man
  • The Heiress
  • Seven Chances
  • Throne of Blood
  • The Regeneration
  • The Man You Loved to Hate
  • Foolish Wives
  • Misery
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • Oslo, August 31st
  • Fanny and Alexander
  • Mildred Pierce
  • Come Back, Little Sheba
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Look of Silence
  • The Navigator
  • Greed
  • Four Lions
  • Joyless Street
  • The Blind Side
  • The Gold Rush
  • Children of a Lesser God
  • Diabolique
  • The Circus
  • Spies
  • Erin Brockovich
  • Notorious
  • Shaun the Sheep Movie
  • Queen Kelly
  • The Big Short
  • Anomalisa
  • Funny Girl
  • Monster's Ball
  • Mother
  • Side Effects
  • Steamboat Bill, Jr.
  • A Most Wanted Man
  • Memories of Murder
  • Biutiful
  • The Autobiography of Nicolae Ceausescu
  • A Most Violent Year
  • Grand Illusion
  • Before Sunset
  • Room
  • Spotlight
  • Rabbit Hole
  • Portrait of a Young Man in Three Movements
  • The Lavender Hill Mob
  • Still Alice
  • Wild Tales
  • The Song of Bernadette
  • Pandora's Box
  • Before Sunrise
  • The Miracle Worker
  • The Queen
  • The Truman Show
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Our Hospitality
  • Mistress America
  • Castle in the Sky
  • Blue Ruin
  • Norma Rae

See all 248

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more