Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

A Hijacking

Jan 2

Most Watched

The Scarlet Empress

twice

Last Film

Coco

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
154 films
Comedy
73 films
Romance
71 films
Thriller
34 films
Crime
26 films
Mystery
22 films
Adventure
17 films
History
17 films
Horror
15 films
Action
14 films
USA
156 films
UK
38 films
France
26 films
Germany
13 films
Japan
11 films
Italy
4 films
Australia
4 films
Denmark
3 films
Canada
3 films
Ireland
3 films
English
188 films
French
43 films
German
26 films
Spanish
14 films
Italian
14 films
Russian
13 films
Japanese
11 films
Latin
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

Doctor X

Doctor X

★★★★½

The best 1930s horror films are sublimely fun specifically because they are so earnestly enthused about their own outrageous luridness, drunken like so much cinema of the time on the possibilities of the medium, regardless of commercial or populist motives -- they're less about shocking with their bad taste than…

More reviews

Nathan’s most liked list

The Golem
The Phantom Carriage
Foolish Wives

Favorite of each year, 1920-present

Thought I might as well put this somewhere, it's just the top ranked movie from each year on the various decade lists I've made. It comes out to being pretty well thought-out in the '20s, somewhat rote and ordinary in the classic Hollywood period, and maybe a little too eccentric…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Safe Place
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Picture This: The Times of Peter Bogdanovich in Archer City, Texas
Average weighted rating:

3.4

Films Nathan watched in 2017

  • Coco
  • Magical Mystery Tour
  • The Beguiled
  • Ugetsu
  • L'Avventura
  • Brief Encounter
  • Take This Waltz
  • Bugs Bunny: Superstar
  • Weekend
  • Monterey Pop
  • Louisiana Story
  • Lore
  • Genuine
  • The Lady Vanishes
  • Stage Door
  • Lady Bird
  • Morocco
  • Blonde Venus
  • Mad Love
  • 45 Years
  • The Scarlet Empress
  • Ruggles of Red Gap
  • Le Jour Se Lève
  • Queen Christina
  • Tabu
  • Murder on the Orient Express
  • The Blood of a Poet
  • Holiday
  • Young and Innocent
  • One Hour with You
  • The Women
  • She Done Him Wrong
  • Doctor X
  • Shanghai Express
  • Twentieth Century
  • Pépé le Moko
  • Sabotage
  • Snow White
  • The Most Dangerous Game
  • Ninotchka
  • In a World...
  • Some Like It Hot
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • The Others
  • You Only Live Once
  • Captain Blood
  • The Lost City of Z
  • Dodsworth
  • We Are the Best!
  • Atonement
  • One More Time with Feeling
  • Olympia Part Two: Festival of Beauty
  • Olympia Part One: Festival of the Nations
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Lost Horizon
  • The Chechahcos
  • Babel
  • La Chienne
  • Secrets & Lies
  • Get Out
  • Man of Aran
  • The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!
  • Under the Roofs of Paris
  • Double Indemnity
  • The Talk of the Town
  • Secret Agent
  • The Duke of Burgundy
  • The Only Son
  • Cries and Whispers
  • The Double
  • Le Million
  • The Longest Day
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • San Francisco
  • Freaks
  • The Toll of the Sea
  • La Bête Humaine
  • Great Expectations
  • Happiness
  • Safety Last!
  • The Conversation
  • The Scarlet Empress
  • The Long Voyage Home
  • Osaka Elegy
  • The Love Parade
  • Hell's Hinges
  • The Insider
  • A Story of Floating Weeds
  • Leviathan
  • Heaven Can Wait
  • The Crime of Monsieur Lange
  • Two Days, One Night
  • Downhill
  • Boudu Saved from Drowning
  • The 39 Steps
  • The Verdict
  • Babe
  • Lion
  • Sisters of the Gion
  • The Snake Pit
  • I Was Born, But...
  • The Nun's Story
  • Henry V
  • Broadcast News
  • The Smiling Lieutenant
  • Fury
  • Les Misérables
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Danish Girl
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Bullets Over Broadway
  • Mighty Aphrodite
  • Michael Clayton
  • The Accidental Tourist
  • The Razor's Edge
  • Cactus Flower
  • The Year of Living Dangerously
  • A Patch of Blue
  • The Aviator
  • California Suite
  • The Lobster
  • My Cousin Vinny
  • Zorba the Greek
  • The Edge of Seventeen
  • I Am Not Your Negro
  • Stagecoach
  • Bringing Up Baby
  • None But the Lonely Heart
  • In Old Chicago
  • The Story of the Last Chrysanthemum
  • Paper Moon
  • A Day in the Country
  • My Man Godfrey
  • Shampoo
  • Murder on the Orient Express
  • Dracula
  • Gold Diggers of 1933
  • Butterflies Are Free
  • The King of Marvin Gardens
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Design for Living
  • Moana
  • Arrival
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Dreamgirls
  • A Night at the Opera
  • Anthony Adverse
  • For Whom the Bell Tolls
  • La La Land
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Blue Angel
  • Top Hat
  • Murder!
  • The Heiress
  • The Thin Man
  • National Velvet
  • Love Me Tonight
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Alexander Nevsky
  • Vampyr
  • Cold Mountain
  • Boyhood
  • Calvary
  • Airport
  • A Passage to India
  • The Man Who Knew Too Much
  • Zero for Conduct
  • Picture This: The Times of Peter Bogdanovich in Archer City, Texas
  • The V.I.P.s
  • The Last Picture Show
  • Written on the Wind
  • Trouble in Paradise
  • Fences
  • Pollock
  • The Rules of the Game
  • The Day He Arrives
  • Girl, Interrupted
  • Earth
  • Wiener-Dog
  • A Safe Place
  • Magic Mike XXL
  • Scarface
  • The Adventures of Robin Hood
  • About Elly
  • Life of Riley
  • East of Eden
  • Modern Times
  • The Fits
  • L'Atalante
  • All About Eve
  • Harvey
  • Key Largo
  • Prizzi's Honor
  • The Diary of Anne Frank
  • Melvin and Howard
  • Drive, He Said
  • Rich and Strange
  • The Fisher King
  • Triumph of the Will
  • L'Âge d'Or
  • The Great Lie
  • Young Mr. Lincoln
  • Only Angels Have Wings
  • Moonlight

See all 228

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • Blade Runner 2049
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more