Highest rated films

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★★

  • Stray Dog

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 152 Films watched
  • 12.7 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

L'Atalante

Jan 1

Last Film

Carol

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
114 films
Romance
53 films
Comedy
34 films
Thriller
30 films
Crime
23 films
History
16 films
War
15 films
Mystery
13 films
Fantasy
11 films
Adventure
10 films
USA
107 films
UK
22 films
France
14 films
Italy
7 films
Germany
7 films
Japan
5 films
Canada
3 films
USSR
2 films
Ireland
2 films
Spain
2 films
English
126 films
French
25 films
German
14 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Chinese
3 films
Swedish
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

Lady for a Day

Lady for a Day

★★★★

Capra's at his most enchanting as he guides us through Robert Riskin's script about an elderly apple vendor's act of compassionate deception, keeping up a charade for her daughter's sake that she's well-off, with the help of some gangsters she knows from New York's seedy underbelly. Despite several genuinely moving…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Trader Horn
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Trader Horn
Average weighted rating:

2.5

Films Nathan watched in 2018

  • Carol
  • The Reckless Moment
  • Leave Her to Heaven
  • Ossessione
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Letter from an Unknown Woman
  • The Lady from Shanghai
  • I Was a Male War Bride
  • White Heat
  • Force of Evil
  • Red River
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Fatal Attraction
  • Cleopatra
  • Out of the Past
  • Meet Me in St. Louis
  • The Shop Around the Corner
  • My Darling Clementine
  • The Pride of the Yankees
  • Gun Crazy
  • The Color Purple
  • The Big Sleep
  • The Other Side of the Wind
  • Stations of the Cross
  • Beetlejuice
  • Trader Horn
  • The Babadook
  • Footnote
  • Prison
  • Seabiscuit
  • Scarlet Street
  • Certain Women
  • The Strange Little Cat
  • State Fair
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • Cluny Brown
  • Three Coins in the Fountain
  • Rope
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Colossal
  • Romeo and Juliet
  • His Girl Friday
  • The Right Stuff
  • Stray Dog
  • Bound for Glory
  • All That Money Can Buy
  • Fiddler on the Roof
  • The Pirate
  • Anne of the Thousand Days
  • Notorious
  • I Walked with a Zombie
  • Doctor Dolittle
  • Odd Man Out
  • The Sand Pebbles
  • Utamaro and His Five Women
  • Paradise: Love
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Hollywood Revue of 1929
  • 2001: A Space Odyssey
  • Spellbound
  • Five Star Final
  • The Little Foxes
  • The Sundowners
  • Jour de Fête
  • Cleopatra
  • Paisan
  • Baby Driver
  • A Quiet Place
  • The Music Man
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Record of a Tenement Gentleman
  • The Guns of Navarone
  • Women of the Night
  • A Midsummer Night's Dream
  • Laura
  • The Alamo
  • Christine
  • A Ghost Story
  • Lifeboat
  • The Ten Commandments
  • Germany Year Zero
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • A Matter of Life and Death
  • The Robe
  • Children of Paradise
  • Ex Machina
  • The Birds
  • The Florida Project
  • Isle of Dogs
  • Les Misérables
  • Shadow of a Doubt
  • Black Narcissus
  • Of Mice and Men
  • Rome, Open City
  • Love Affair
  • Les Dames du Bois de Boulogne
  • David Copperfield
  • Orpheus
  • Logan Lucky
  • Gangs of New York
  • Saboteur
  • The Lady Eve
  • Darkest Hour
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Call Me by Your Name
  • The Shape of Water
  • Cat People
  • I, Tonya
  • In the Bedroom
  • Beauty and the Beast
  • Good Time
  • Chang: A Drama of the Wilderness
  • Unfaithfully Yours
  • Apollo 13
  • To Be or Not to Be
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Suspicion
  • Le Corbeau
  • Quai des Orfèvres
  • Brooklyn
  • In Which We Serve
  • Beatriz at Dinner
  • mother!
  • Christmas in July
  • Our Town
  • Dunkirk
  • The Post
  • Monsieur Verdoux
  • Smilin' Through
  • I Know Where I'm Going!
  • Personal Shopper
  • Foreign Correspondent
  • Late Spring
  • Lady for a Day
  • The Southerner
  • A Farewell to Arms
  • To Have and Have Not
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Front Page
  • Phantom Thread
  • Day of Wrath
  • The Red Shoes
  • Jimi Plays Monterey
  • Neighboring Sounds
  • The Magnificent Ambersons
  • Pather Panchali
  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot
  • La Terra Trema
  • Ivan the Terrible, Part I
  • Rebecca
  • L'Atalante

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more