Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • Blackmail

    ★★★★★

  • The Docks of New York

    ★★★★★

  • The Last Command

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 164 Films watched
  • 13.7 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Blue Velvet

Jan 6

Most Watched

20th Century Women

twice

Last Film

Gone Girl

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
116 films
Comedy
47 films
Romance
31 films
Thriller
29 films
Crime
23 films
History
17 films
Mystery
15 films
Documentary
15 films
Music
12 films
Adventure
10 films
USA
104 films
France
40 films
UK
29 films
Italy
14 films
Germany
14 films
Canada
6 films
Denmark
5 films
Belgium
5 films
Japan
4 films
Sweden
4 films
English
131 films
French
37 films
Italian
18 films
German
17 films
Spanish
9 films
Latin
4 films
Japanese
4 films
Danish
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

Contempt

Contempt

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Welcome to Godard-world: the men are arrogant violent shits, the women are beautiful and endlessly put-upon, and the only true force of good is Fritz Lang. Contempt's three clearly divded acts each have their pleasures, agonies and metatextual curiosities, with the midsection in which a marriage crumbles before our eyes…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Shoah
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mary
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

R.E.M. By MTV
Average weighted rating:

3.7

Films Nathan watched in 2019

  • Gone Girl
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Hanna
  • Uncut Gems
  • Mildred Pierce
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Knives Out
  • Fyre
  • Dark Waters
  • All Is Lost
  • High-Rise
  • The Barretts of Wimpole Street
  • The Band Wagon
  • Force Majeure
  • Yellow Submarine
  • Goodbye First Love
  • Kings Row
  • Mon Oncle
  • 20th Century Women
  • Amazing Grace
  • Magical Mystery Tour
  • A Field in England
  • The Lighthouse
  • The Turin Horse
  • Support the Girls
  • The Prince of Tides
  • Help!
  • Early Summer
  • Three Smart Girls
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Fearless Vampire Killers
  • Cluny Brown
  • America America
  • Rear Window
  • Häxan
  • Diary of a Country Priest
  • Friendly Persuasion
  • The Docks of New York
  • The Last Command
  • Underworld
  • A Hard Day's Night
  • The Killing
  • Black Panther
  • Good Time
  • Nights of Cabiria
  • Picnic
  • Green Room
  • Andrei Rublev
  • Journey to Italy
  • Finding Dory
  • Battling Butler
  • Seven Chances
  • Ordet
  • The Blood of a Poet
  • Clouds of Sils Maria
  • Mary
  • Blackmail
  • Mirror
  • The Thin Man
  • Lady Bird
  • Au Hasard Balthazar
  • La Dolce Vita
  • Do the Right Thing
  • The Hudsucker Proxy
  • Contempt
  • The Night of the Hunter
  • The Navigator
  • Sherlock, Jr.
  • Take This Waltz
  • PlayTime
  • Pickpocket
  • Zootopia
  • Shoah
  • Citizenfour
  • Gaslight
  • I, Tonya
  • Chi-Raq
  • Gertrud
  • Dial M for Murder
  • Last Year at Marienbad
  • Carnage
  • Argo
  • Big Eyes
  • Pierrot le Fou
  • Virunga
  • The Conformist
  • The Nice Guys
  • Mistress America
  • Nocturama
  • Blue Jasmine
  • The Man Who Laughs
  • R.E.M. By MTV
  • The King
  • The General
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The Heiress
  • Love & Friendship
  • Arbitrage
  • The Handmaiden
  • Jules and Jim
  • A Most Wanted Man
  • Close-Up
  • Cold War
  • The 400 Blows
  • Can You Ever Forgive Me?
  • A Man Escaped
  • Strangers on a Train
  • Mulholland Drive
  • Zama
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • If Beale Street Could Talk
  • Sansho the Bailiff
  • The Bling Ring
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • BlacKkKlansman
  • Frankenweenie
  • Into the Abyss
  • Green Book
  • Berberian Sound Studio
  • Bohemian Rhapsody
  • The Interrupters
  • Brooklyn
  • Girlhood
  • Amarcord
  • Hail, Caesar!
  • A Woman Under the Influence
  • The End of the Tour
  • The Descendants
  • 20th Century Women
  • The Leopard
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Blow-Up
  • American Honey
  • Behind the Candelabra
  • The Big Sick
  • Viridiana
  • Sans Soleil
  • Shaun the Sheep Movie
  • Paterson
  • Incredibles 2
  • The Godfather: Part III
  • The Edge of Seventeen
  • Rio Bravo
  • Leave No Trace
  • The Spectacular Now
  • Eighth Grade
  • Julius Caesar
  • The Post
  • La Strada
  • Annihilation
  • While We're Young
  • Roma
  • The Big Chill
  • Monsters University
  • Breathless
  • You Were Never Really Here
  • House of Tolerance
  • The Favourite
  • The Gay Divorcee
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Taxi
  • Faces Places
  • Imitation of Life
  • Blue Velvet

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Sound of Metal
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more