Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★★

  • Dodsworth

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Munich

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 207 Films watched
  • 17.2 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Jan 4

Most Watched

Elvis: That's the Way It Is

twice

Marriage Story

twice

Portrait of a Lady on Fire

twice

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

twice

Atlantics

twice

Last Film

Bob le Flambeur

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
150 films
Romance
51 films
Comedy
44 films
Thriller
34 films
Crime
23 films
Music
21 films
Mystery
21 films
Documentary
20 films
History
16 films
Adventure
13 films
USA
124 films
France
34 films
UK
28 films
Germany
14 films
Italy
13 films
Japan
13 films
Sweden
5 films
Belgium
4 films
Denmark
4 films
English
166 films
French
29 films
Italian
21 films
Spanish
19 films
German
17 films
Japanese
16 films
Russian
12 films
Arabic
6 films
Swedish
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Nathan’s most liked review

Joker

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

This deeply uninspired bid at sophistication from the factory-farmed comic book carnival that is the American film industry in 2019 is exactly what you'd imagine the director of The Hangover thinks a really deep movie for grownups looks like. Not only are its perfunctory regurgitations of Scorsese, Lumet, Fincher, Pakula,…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Dick Whittington and His Cat

Films Nathan watched in 2020

  • Bob le Flambeur
  • The Asphalt Jungle
  • Imitation of Life
  • A Star Is Born
  • Bad Day at Black Rock
  • Cléo from 5 to 7
  • La Pointe-Courte
  • Munich
  • The Wrong Man
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Young & Beautiful
  • Elvis: That's the Way It Is
  • Elvis: That's the Way It Is
  • Golden Earrings
  • Z
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Day the Earth Stood Still
  • Yesterday
  • The Flame of New Orleans
  • Stoker
  • This Is Not a Film
  • Night Moves
  • Marriage Story
  • Rachel, Rachel
  • Nightcrawler
  • Ashes and Diamonds
  • Naughty Marietta
  • Les Enfants Terribles
  • The Devil Is a Woman
  • Backbeat
  • Portrait of a Lady on Fire
  • A Tale of Two Cities
  • The Lower Depths
  • The Letter
  • The Hidden Fortress
  • The Beguiled
  • Alfie
  • Smiles of a Summer Night
  • It Comes at Night
  • Rabbit Hole
  • The House That Jack Built
  • Beatlemania
  • It Couldn't Happen Here
  • Good Night, and Good Luck.
  • Le Notti Bianche
  • The Merry Jail
  • Calvary
  • The Birth of the Beatles
  • Lenny
  • Out of the Past
  • The Golden Coach
  • Bugsy
  • Man of the West
  • The Hours and Times
  • Tokyo Chorus
  • Viva Villa!
  • Europe '51
  • Duck, You Sucker
  • I'm Thinking of Ending Things
  • One Night of Love
  • The Crucified Lovers
  • Passing Fancy
  • Monte Carlo
  • Working Girl
  • The Flavor of Green Tea Over Rice
  • The Postman
  • Rififi
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • First Cow
  • Across the Universe
  • Quiz Show
  • Lola Montès
  • JFK
  • Gun Crazy
  • Walk the Line
  • The Flowers of St. Francis
  • Invocation: Maya Deren
  • The Lobster
  • Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti
  • Midsommar
  • The Graduate
  • In Jackson Heights
  • Fanny
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Great Beauty
  • Flirtation Walk
  • Senso
  • Graduation
  • mother!
  • Fire at Sea
  • Here Comes the Navy
  • Street of Shame
  • Elena
  • The Arbor
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • All This and World War II
  • Dick Whittington and His Cat
  • Animal Kingdom
  • Get Out
  • Winter Sleep
  • Manchester by the Sea
  • Atlantic City
  • Bonjour Tristesse
  • Son of Saul
  • The Lego Movie
  • Quo Vadis
  • Certain Women
  • In a Lonely Place
  • The Immigrant
  • Nocturnal Animals
  • Four Weddings and a Funeral
  • PlayTime
  • Weekend
  • The Man Who Knew Too Much
  • Knight of Cups
  • O.J.: Made in America
  • Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
  • Storm Over Asia
  • Jauja
  • Jackie
  • An Unmarried Woman
  • The End of St. Petersburg
  • Coco
  • Good Morning
  • Toni Erdmann
  • Pain and Glory
  • Dodsworth
  • Deliverance
  • The Steel Helmet
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Booksmart
  • Christine
  • Under the Silver Lake
  • Babylon
  • The Burial of Kojo
  • Roma
  • Shoplifters
  • Portrait of a Lady on Fire
  • King Solomon's Mines
  • The Big Heat
  • Private Life
  • Sightseers
  • Game Night
  • Sherpa
  • Throne of Blood
  • Fail Safe
  • First Man
  • Sorry to Bother You
  • A Few Good Men
  • Isle of Dogs
  • The Cranes Are Flying
  • First Reformed
  • American Hustle
  • Cameraperson
  • Holiday
  • Holiday
  • I Wanna Hold Your Hand
  • Things to Come
  • 10 Cloverfield Lane
  • All About Eve
  • Arrowsmith
  • The Life of Oharu
  • Jojo Rabbit
  • Judy
  • The Golem: How He Came into the World
  • Cloverfield
  • Tangerine
  • Atlantics
  • Madame Curie
  • Johnny Guitar
  • Starlet
  • Ingrid Goes West
  • Bergman Island
  • The Compleat Beatles
  • North by Northwest
  • Short Term 12
  • The Salesman
  • The Color Purple
  • Random Harvest
  • Umberto D.
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Seventh Seal
  • Joker
  • Paddington
  • Mustang
  • The Irishman
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Atlantics
  • Meet Me in St. Louis
  • Us
  • Komeda, Komeda...
  • Let It Be
  • Burning
  • High Life
  • Floating Weeds
  • Parasite
  • Marriage Story
  • Seven Days to Noon
  • The Skin Game
  • The Farmer's Wife
  • Heart of a Dog
  • Inside Llewyn Davis
  • Key Largo

See all 207

World map

Highly rated films Nathan is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more