Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
orangecollector

orangecollector

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for orangecollector
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • orangecollector’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by orangecollector 06 May 2022

    Get this woman a Xanax

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 2022

    ★½ Watched by orangecollector 18 Apr 2022

    one and a half stars for Credence's pretty hair

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★ Watched by orangecollector 29 Mar 2022

    Since when do we start glorifying bad movies just because it has an unconventional topic?

  • Prometheus

    Prometheus 2012

    ★★★½ Watched by orangecollector 23 Mar 2022

    I'm entertained.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★ Watched by orangecollector 17 Mar 2022

    make batman christian bale again

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★★½ Watched by orangecollector 17 Mar 2022

    En kötüsü de yönetmenin ne yapmaya çalıştığını tam olarak anlamış olmam ve beceremeyişine tanıklık etmemdi

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame 2019

    ★★★★★ Rewatched by orangecollector 22 Dec 2021

    when I'm 50, I'll still be sitting in my chair crying.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by orangecollector 17 Dec 2021

    I think it's time to be able to give 10 stars on this site. Not enough..

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ½ Watched by orangecollector 07 Dec 2021

    ridiculous.

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★★ Watched by orangecollector 06 Nov 2021

    Wait. Who said we want to be saved???

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★ Watched by orangecollector 18 Oct 2021

    The movie was as bad as Michelle Williams' wig.

  • Ponyo

    Ponyo 2008

    ★★½ Watched by orangecollector 24 Aug 2021

    In my brain this is an anime where the Shrek mentality (proving that she lacks self-esteem by giving up on her own self, who she is and the only life she's ever known how to live and then the ensuing process of awakening and acceptance followed by a life full of inevitable daily frustration that comes from regret and being trapped OR just a spoiled delusion of her that she'll find the answers to the gaps in her monotonous life by using a man's naivety) blends with the origin story of the cartoon Gumball and Darwin.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro