Sort by

Dave has logged 284 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Postman

The Postman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
PTU

PTU

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
04
Brackenmore

Brackenmore

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maeve

Maeve

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jack Irish: Black Tide

Jack Irish: Black Tide

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Jack Irish: Dead Point

Jack Irish: Dead Point

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Irish: Bad Debts

Jack Irish: Bad Debts

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Four-Faced Liar

The Four-Faced Liar

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goldstone

Goldstone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

×
Read the review Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry