Sort by

disneydreamdiary has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
29
Carnosaur

Carnosaur

1993
×
Edit this entry  
28
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★½
Edit this entry  
23
What's The Love Making Babies For

What's The Love Making Babies For

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Terror Toons

Terror Toons

2002
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Wasted!

Wasted!

1996
×
Edit this entry  
07
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★½
Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★½
Edit this entry