Sort by

disneydreamdiary has logged 258 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dog of Flanders

The Dog of Flanders

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
Kill Me Baby

Kill Me Baby

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Versus

Versus

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Square

The Square

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Seconds

Seconds

1966
×
★★
Edit this entry  
04
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
Puparia

Puparia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★
Edit this entry  
01
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Hells

Hells

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Tingler

The Tingler

1959
×
Edit this entry  
26
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★½
Edit this entry  
25
Laura

Laura

1944
×
★★
Edit this entry  
25
Slither

Slither

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Puparia

Puparia

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Golden Bird

The Golden Bird

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
Cure

Cure

1997
×
★★
Edit this entry