Sort by

disneydreamdiary has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Long Arm of the Law

Long Arm of the Law

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Angel

Black Angel

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Torque

Torque

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black★Rock Shooter

Black★Rock Shooter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lesbian Citizen Naoko-san

Lesbian Citizen Naoko-san

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Detention

Detention

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Bullet

Big Bullet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★½
Edit this entry  
05
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
30
Scissor Dick

Scissor Dick

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kekko Kamen

Kekko Kamen

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Butt Attack Punisher Girl Gautaman R: The Final Battle Between Love & Tragedy!

Butt Attack Punisher Girl Gautaman R: The Final Battle Between Love & Tragedy!

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Butt Attack Punisher Girl Gautaman: The Birth of Gautaman

Butt Attack Punisher Girl Gautaman: The Birth of Gautaman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Edit this entry  
29
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fate/stay night: Heaven's Feel III. Spring Song

Fate/stay night: Heaven's Feel III. Spring Song

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★★½
Edit this entry