Devon has logged 360 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Q

Q

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Italian Machine

The Italian Machine

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Only Want You to Love Me

I Only Want You to Love Me

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
Edit this entry  
15
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Torment

Torment

1994
×
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry