Sort by

d.w. has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taboo

Taboo

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Sugar Slaves

Sugar Slaves

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After

After

2019
×
½
Edit this entry  
04
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

1988
×
★½
Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
14
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Morocco

Morocco

1930
×
★½
Edit this entry  
11
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry