RSS feed for Devin
  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Not simply a gimmick.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★

    Enjoyed geriatric banter. Marketed as a two hander effort, the narrative could have excelled with more even backstory weighting.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    Earnest inspection of desire and the implicit, inevitable suffering of the human condition.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    Relentless, unparalleled intensity.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★★½

    Solid performance from Megyn Kelly.

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    ★★★½

    Snickers bars.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★½

    Informative. Frightening.

  • 21 Bridges

    21 Bridges

    ★★★½

    Fairly predictable narrative, carried by marvelous performance and highly competent production value.

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    Genuine laughs.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    Long, slow, yet fully engaging. Well earned end.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    Intricacy that boggles.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★

    Pretty fractals.