• Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Widows

    ★★★½

  • What We Did on Our Holiday

    ★★★★

  • City of God

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Oliver & Company

    ★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Top Gun

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Mad Max

    ★★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★½

  • Smokey and the Bandit

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • The Towering Inferno

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Love Story

    ★★½

  • The Wild Child

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • A Man for All Seasons

    ★★★½

  • Morgan: A Suitable Case for Treatment

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½