RSS feed for Rupert
  • The Lovebirds

    ★★★½

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • National Theatre Live: Present Laughter

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★★½

  • Golden Hour

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★★

  • Gemini Man

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★★

  • Ema

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Judy

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Angel Has Fallen

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★★★½

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • The Hustle

    ★★½

  • Wine Country

    ★½

  • Yesterday

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Spider-Ham: Caught in a Ham

    ★★★★

  • Fisherman’s Friends

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Happy Death Day 2U

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★★

  • Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

    ★★½

  • Blinded by the Light

    ★★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★★