Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Siege of Firebase Gloria

The Siege of Firebase Gloria

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Night Train

Night Train

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Firefox

Firefox

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Thousand and One Nights

A Thousand and One Nights

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
The Origins of Electricity

The Origins of Electricity

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jettison Your Loved Ones

Jettison Your Loved Ones

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Ghost

Ghost

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
El Cid

El Cid

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Uncharted: Live Action Fan Film

Uncharted: Live Action Fan Film

2018
×
Edit this entry  
02
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Résistance

Résistance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hyperlight

Hyperlight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Unregistered

Unregistered

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Archetype

Archetype

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Self-Assembly

Self-Assembly

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shadow Warriors: Hattori Hanzo

Shadow Warriors: Hattori Hanzo

1980
×
★★
Edit this entry  
18
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry