Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
★½
Edit this entry  
06
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fearless

Fearless

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Subí que te llevo

Subí que te llevo

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Beat: The Movie

Jungle Beat: The Movie

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Dragon Rider

Dragon Rider

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Next Door

Next Door

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kika

Kika

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bosco

Bosco

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(In)Voluntary Retirements

(In)Voluntary Retirements

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bar

The Bar

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trollhunters: Rise of the Titans

Trollhunters: Rise of the Titans

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White on White

White on White

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
McLaren

McLaren

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry