catalina has logged 181 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Puppy Star Christmas

Puppy Star Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Generation

My Generation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
The Man from Planet X

The Man from Planet X

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost

Ghost

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry